Navigácia

Obsah

K sezónnej turistickej prevádzke parných vlakov, sme opäť bližšie.

Typ: ostatné
Osadenie točne dovezenej z Pohronskej PolhoryPo vyše 50-tich rokoch, 12.júla. 2013, sme osadili točňu na pôvodné miesto, v starom rušňovom depe v Tisovci.

Po vyše 50-tich rokoch, 12.júla. 2013, sme osadili točňu na pôvodné miesto, v starom rušňovom depe v Tisovci,

kde sa kedysi otáčali parné rušne.Točňu sme mali pripravenú od roku 2004, kedy sme ju previezli z Pohronskej Polhory. Točňa je vlastne oceľová mostná konštrukcia umožňujúca otočiť i ten najťažší rušeň. Je otočná okolo svojej zvislej osi v presne vymurovanej jame kruhového pôdorysu. Je uložená na čape, ktorý je presne v strede točňovej jamy. Po obvode sú okružné koľajnice, po ktorých sa pri otáčaní odvaľujú kolesá točne. Aby pri svojom otáčaní nekládli veľký odpor sú vyhotovené ako tzv. vahadlové či balančné, to znamená že pri zaťažení rušňom celá hmotnosť je prenesená len na stredné ložisko čapu a na ručné otočenie točne tak stačia dvaja či traja chlapi. Táto naša točňa pochádza z konca 19-teho storočia a bola vyrobená v Budapešti.

 Priateľom Ozubnicovej železnice chcem ešte oznámiť, že predpokladaný príchod parného ozubnicového rušňa do Tisovca je prvá polovica septembra 2013.
Presný dátum bude oznámený.

 Ján Spišiak

 

Predseda O.Z. Zubačka
TISOVEC
 
foto - Osadenie točne dovezenej z Pohronskej Polhory

Vytvorené: 1. 6. 2017
Posledná aktualizácia: 29. 9. 2017 23:15
Autor: Správca Webu