Navigácia

Obsah

Vianočný príbeh s posolstvom mieru a lásky

Typ: Školy | ostatné
Opäť sa blíži ten nádherný čas lásky a porozumenia – Vianoce. V tomto predvianočnom období je na Evanjelickom gymnáziu v Tisovci už zvykom, že žiaci prvého ročníka pripravujú svoj Christmas story teda Vianočný príbeh.

Tento rok nebol žiadnou výnimkou, a tak sme sa do toho pustili s plným nasadením. Pracovali sme veľmi zodpovedne a po namáhavých prípravách sme v piatok 16. decembra predstavili našu hru. Tohtoročný príbeh bol iný, pretože nebol plný smiechu a radosti. Vybrali sme si náročnú tému, tému vojnových konfliktov, ktoré, bohužiaľ, akosi patria aj do dnešného moderného sveta. Vojnu sme sa snažili zobraziť nielen ako ozbrojený konflikt v rôznych kútoch sveta, ale aj časté konflikty v nás samotných, napríklad, keď dennodenne bojujeme s problémami. V príbehu sme chceli poukázať predovšetkým na dôsledky vojny, ako vojna aj nepriamo ničí ľudské životy. Mali by sme si aj my - mladí ľudia uvedomiť, že mier v našej krajine nie je samozrejmosťou a ak sú vojnové konflikty kdekoľvek vo svete, týkajú sa aj nás. Máme len jeden svet, naše „ihrisko“, my sme hráči a sme v tom všetci spoločne. Teraz už vieme, že príprava nášho vianočného príbehu a následné odohratie boli dôkazom zosúladenej spolupráce obidvoch tried. Dokázali sme sa navzájom rešpektovať a spolupracovať ako dobre zohratý tím. Náš odkaz a hlavné posolstvo je predovšetkým mier, ale aj vzájomná láska, rešpekt, porozumenie a sila spolupráce, lebo spolu sme silnejší a máme možnosť dosiahnuť aj zdanlivo nemožné. Po premiére a pozitívnych reakciách publika sme hrdí na to, že sme si vybrali práve tému vojnových konfliktov a môžeme tak odovzdať vianočné posolstvo, do ktorého určite nepatrí násilie či strach. Christmas story si získal srdcia rodičov, učiteľov, ale aj žiakov a širokej verejnosti a v jeho závere nezostalo ani jedno oko suché.

Hostia mali pri vstupe možnosť prispieť dobrovoľným príspevkom, ktorý poputuje do nadácie With God's Little Ones, s ktorou naša škola spolupracuje už niekoľko rokov a vyzbierané peniažky sú určené na pomoc krajinám v Afrike a Ázii. Podarilo sa nám vyzbierať viac ako 200 € a splniť tak jedno vianočné prianie.

Nielen výberom témy, ale aj jeho netradičným spracovaním sme mnohých vo svojom okolí prekvapili, ale myslíme si, že ak ľudia nežijú priamo v krajine, kde sa vojna odohráva, nevedia si ani len predstaviť, čo prežívajú obyvatelia krajín ako Sýria alebo Ukrajina. Hlboko sa mýlia všetci tí, ktorí si myslia, že ich sa to predsa netýka, pretože akcia vždy vyvolá reakciu. Ak je vojna v jednej krajine, má to vplyv aj na inú krajinu či ľudí, teda nikde nie je úplný mier. Pred problémom vojnových konfliktov môžeme zatvárať oči alebo sa tváriť ako pštros s hlavou v piesku, ale tým sa nič nevyrieši. Máme šancu zmeniť svet, ak si to všetci uvedomíme a spoločne sa pokúsime niečo s tým urobiť. Pretože proti vojne sa dá bojovať len opačnými zbraňami a tými sú mier, láska a porozumenie.

Ako povedala Matka Tereza: „Čo môžete robiť pre svetový mier? Bežte domov a milujte svoju rodinu.“

Marianna Výborná a Slavomír Šmídt EGT

01

02

05

07


Vytvorené: 27. 12. 2016
Posledná aktualizácia: 29. 9. 2017 23:15
Autor: Správca Webu