| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Hájnikova žena – premiéra monodrámy
Vydané dňa 04. 03. 2010 (614 prečítaní)

hz - 16 Tisovskí ochotníci pripravili v roku 150 – teho výročia prvého divadla v Tisovci rad podujatí a premiér. Prvou bola monodráma Mariany Perenčajovej (Byssovej) HÁJNIKOVA ŽENA na motívy rovnomennej epickej básne P.O.Hviezdoslava v úprave a réžii Jaroslava Lacka (25. a 26.2.2010).

DS Daxner Tisovec pôsobí vo svojom terajšom zložení na slovenských ochotníckych doskách od r.1993. Za toto obdobie vyrástla v ňom celá plejáda kvalitných hercov, ktorí majú ambície predstaviť sa a vyskúšať si svoje sily a schopnosti okrem „veľkoplošných“ inscenácií aj vo svojich vlastných komorných projektoch. Preto vzniklo „STUDIO POETICA“ ako neformálne združenie členov súboru. Studio je otvorené akýmkoľvek aktivitám hercov – monodrámam, komorným inscenáciám, kabaretom atď.

Mariana Perenčajová (Byssová) patrí medzi tých tisovských ochotníkov, ktorí stáli pri obnovení činnosti DS Daxner. Svoju hereckú dráhu začínala v Bábkárskom súbore Tisovec. Po dlhšej „rodinnej“ pauze sa vrátila k divadlu v r.2006. V súčasnosti študuje diaľkovo na Konzervatóriu v Košiciach hudobno – dramatický odbor. Je umeleckou vedúcou detského folklórneho súboru Čížíček Tisovec a učí na literárno- dramatickom odbore ZUŠ Tisovec.

Epickú báseň slovenského „klasika klasikov“ P.O.Hviezdoslava Hájnikova žena netreba zvlášť predstavovať. Oslava slovenskej prírody a čistej lásky zaslúžene patrí medzi perly slovenskej literatúry. Žiaľ, mladšie generácie sa k nej v súčasnosti dostanú len sprostredkovanie – cez referáty na internete. Báseň pritom nesie v sebe mnoho odkazov pre súčasníka: láska k prírode a spätosť s ňou, zodpovednosť za svoje činy, ochota obetovať sa za svojich najbližších, zodpovednosť rodičov za svoje deti i zodpovednosť detí voči svojim rodičom, to všetko sú témy aktuálne pred sto rokmi, dnes i o sto rokov. Sympaticky vyznieva aj rozhorčenie autora nad úpadkom spoločenského i mravného povedomia slovenského národa. Písal sa rok 1886...

Inscenovať Hájnikovu ženu ako monodrámu, to je počin nie každodenný. Je to skúška odvahy a schopností nielen herca, ale aj dramatizátora, režiséra či scénografa. Na malej ploche arény priamo pred tvárami divákov, za pomoci niekoľkých rekvizít, vznikla dramaticko – poetická kompozícia približujúca slávne dielo súčasnému divákovi. Okrem hereckej akcie hlavnej protagonistky a emotívnej hudby (Zuzana Mojžišová) boli dôležitou súčasťou inscenácie originálne verše autora vo vynikajúcom prednese Jána Valentíka. Vďaka nim sa komplikovaný jazyk Hviezdoslava stal zrazu dôverne blízkym a literárne postavy ožili na scéne so všetkými svojimi radosťami a útrapami. Odkaz klasika naplno zaznel z tisovskej scény a úprimný potlesk divákov na záver predstavenia potvrdil, že jeho interpretácia cez herectvo jedného herca mala zmysel.

J.Lacko

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Jaroslav Lacko )