| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Slovenský raj opäť nesklamal
Vydané dňa 21. 07. 2010 (831 prečítaní)

srp - 2 Túry do Slovenského raja sa tešia u našich členov vždy veľkej obľube. A niet sa čo čudovať. To, čo ponúka návštevníkom a turistom príroda tohoto Národného parku je naozaj unikátne. Veď táto oblasť je práve preto veľmi vyhľadávaná nielen slovenskými turistami, ale čoraz častejšie aj tými spoza hraníc.

26.jún 2010 (sobota). Odchod z Tisovca: o 6:10 zastávka SAD,námestie.
Tušili sme však, že náš pôvodný zámer a teda naplánovaná trasa sa asi dnes neuskutoční. Dôvodom bolo, o čom sme sa aj sami presvedčili priamo u HZS na Čingove, uzatvorenie chodníka v Tomášovskej Belej, ale aj v Sokolej doline, kvôli vodou podmytým chodníkom a poškodeniu drevených lávok po minulých lejakoch.
Mali sme však v zálohe inú alternatívu a tú sme aj použili. Z Čingova sa vydávame smerom na najznámejší skalný útvar v tejto oblasti, na vyhľadávaný Tomášovský výhľad. Po dostatočnom oboznámení sa s prostredím a okolím, zostupujeme k rieke Hornád. Čaká nás prechod časťou Prielomu Hornádu. Je to vlastne chodník kopírujúci brehy rieky a na miestach, kde to vyžaduje terén je zabezpečený reťazami a stupačkami. Prechod chodníkom aj pomocou týchto technických pomôcok robí trasou zaujímavou, dobrodružnou a príťažlivou. Po občerstvení v bufete na Letanovskom mlyne pokračujeme okolo Hornádu až k ústiu Kláštornej rokliny. Prechod roklinou je v jej strednej časti zabezpečený rebríkmi a stupačkami, čo vždy poteší hlavne deti, ktoré majú radi podobné dobrodružstvá. Kláštorná roklina nie je dlhá a po krátkom záverečnom prudšom stúpaní sa ocitáme na vrcholovej planine zvanej Kláštorisko, podľa bývalého kartuziánskeho kláštora, ktorý sa tu nachádzal. Dnes je možné si toto sčasti zrekonštruované magické miesto pozrieť, poprechádzať sa v jeho útrobách a preniesť sa v duchu do dôb dávno minulých. My sme mali na Kláštorisku dlhšiu prestávku aj vďaka reštaurácii, kde sa dalo občerstviť. Posledný úsek trasy pozostával už len zo strmého zostupu Čertovou sihoťou, k Bielemu potoku pod Tomášovským výhľadom, ktorý sme mohli teraz obdivovať z podhľadu.
Cieľ trasy máme tam, kde bol ráno jej začiatok – na Čingove.
A v nohách každý z 27. turistov po 19 kilometrov.
Fotografie, ktoré sú súčasťou príspevku, približujú trasu a Slovenského raja krásu podrobnejšie.

D.Kojnok


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Dušan Kojnok )