| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Dojmy z výletov po stopách J.D.Čipku a A.H.Škultétyho
Vydané dňa 09. 10. 2009 (1268 prečítaní)

rimavskou_dolinou - 0 Mestská knižnica A.H.Škultétyho s finančnou podporou Ministersrtva kultúry SR zorganizovala pre deti 5.-9. ročníka Základnej školy Dr. V. Clementisa v Tisovci exkurziu „Po stopách súpútnikov Jonatana Dobroslava Čipku a Augusta Horislava Škultétyho“ pri príležitosti 190. výročia ich narodenia. Našim spolucestovateľom a sprievodcom bol spisovateľ Peter Glocko, ktorý bol aj odborným garantom tohto projektu. Prvá zastávka, dňa 17.9.2009, bola v Kežmarku, kde obaja národovci študovali na tamojšom evanjelickom lýceu. Navštívili sme prekrásnu lyceálnu knižnicu a tiež starý artikulárny drevený kostol ako i nový evanjelický kostol. Druhý výlet sme uskutočnili dňa 24.9.2009 a naša trasa viedla po miestach ich pôsobenia v Gemeri-Malohonte: Drienčany, Kraskovo, Ratková a Revúca.
A tu sú už dojmy detí:

Na výlete v Kežmarku

Dňa 17.9.2009 sme sa vybrali na výlet do Kežmarku. Prečo práve tam? Práve tu študovali A.H.Škultéty a J.D.Čipka. Cieľom našej výpravy bola lyceálna knižnica. Je to najväčšia školská historická knižnica na Slovensku. Je v nej uložených viac ako 155.000 zväzkov kníh. A nie hocijakých – nachádzajú sa tu rôzne vzácne rukopisy, prvotlače, inkunábuly, mapy, na ktorých ešte nie je zakreslená Amerika a Austrália, lebo tieto svetadiely v tom čase ešte neboli objavené, kuchárska kniha, v ktorej sú recepty bez použitia zemiakov a ryže, lebo ich nepoznali. Najstarším dokumentom je tu Štatút mesta Kolín nad Rýnom z roku 1437. Z histórie školy sme sa dozvedeli, že najstarší školský poriadok je z roku 1703 a má veľmi prísne pravidlá – žiaci sa nesmú v lete kúpať a v zime kĺzať po rieke Poprad, nesmú pľuť v škole a v blízkom okolí školy, nesmú chodiť neskoro do školy, musia mať vždy urobené domáce úlohy, musia sa medzi sebou zhovárať po latinsky, lebo ak nie, dostali čiapku so somárskymi ušami, ktorú museli nosiť dovtedy, kým nenašli ďalšieho študenta, ktorý nerozprával po latinsky. A za svoje prehrešky boli zatvorení do „väzenia“ - malej tmavej miestnosti bez okien a svetla, najmenej na 12 hodín a nedostali ani jesť a piť a museli celú dobu stáť. Všetci takíto previnilci boli zapísaní v tzv. „Čiernej knihe“. Dozvedeli sme sa, že niektoré roky tam nemali zapísaného ani jedného študenta, čiže všetci vzorne dodržiavali školský poriadok, a pikoškou je, že Pavol Ország Hviezdoslav, ktorý tu tiež študoval, tu bol zatvorený trikrát.
Zaujímavý bol aj drevený artikulárny kostol, ktorý postavili lodiari zo Švédska. Zanechali na ňom svoje stopy – strop kostola pripomína prevrátené dno lode, v kostole sú okrúhle okienka ako v kajutách a jednotka na lavici pripomína kotvu. V kostole sú štyri nosné stĺpy a sú vyrobené z tisového dreva. A v celom kostole sú prekrásne maľby, fresky, ktoré práve reštaurovali. Do celého kostola sa vmestí 3000 ľudí.
Tento výlet bol naozaj zaujímavý. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých vecí a informácií a raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť.
FOTOGALÉRIA

Výlet – Rimavskou a Gemerskou dolinou:

Bola som na peknom výlete. Navštívili sme Drienčany, tu pracoval ako farár Jonatan Dobroslav Čipka a je tu aj pochovaný. Boli sme si pozrieť aj faru, v ktorej býval. Zároveň tu pôsobil aj Pavol Dobšinský. V Kraskove bol farárom August Horislav Škultéty. Videli sme tu jeho hrob, kostolík, v ktorom kázal a aj faru, kde býval. V Ratkovej je stará škola, kde učil Čipka. V Revúcej bol správcom Prvého slovenského gymnázia Škultéty. Videli sme tu staré knihy, lavice a starú kuchyňu.
Katka Kojnoková, 5. B

Veľmi sa mi páčilo v Drienčanoch, kde som sa dozvedel veľa vecí o Čipkovi ale aj Dobšinskom. Veľmi pekný bol kostol v Kraskove, kde zomrel Škultéty a ktorý má 700 rokov. V Revúcej sme boli v 1. slovenskom gymnáziu.
Matej Bálint, 5. A

24.9.2009 sme sa zúčastnili literárnej exkurzie Po stopách J.D.Čipku a A.H.Škultétyho. Sprevádzal nás spisovateľ Peter Glocko, autor knihy o Dobšinskom (Rozprávkar a rozprávnica) a pani Kojnoková, ktorá pracuje v Mestskej knižnici Škultétyho v Tisovci. Navštívili sme hroby Dobšinského a Čipku v Drienčanoch ako aj faru, kde obaja pracovali. Videli sme aj slnečné hodiny. V Kraskove sme videli krásny gotický kostol. Tu žil Škultéty. Cestou sme sa zastavili aj v Ratkovej a v Sirku sme videli aj faru, kde prežil detstvo Dobšinský. Na konci našej cesty sme sa zastavili v Revúcej, v múzeu 1. slovenského gymnázia. Zaujímavosťou bolo, že tu smeli študovať len chlapci a platil tam prísny školský poriadok. Som rád, že som videl tieto miesta.
Oliver Gandžala, 5. B

Páčili sa mi na výlete slnečné hodiny a na fare v Drienčanoch. Aj kostol a zvonica v Kraskove boli veľmi pekné. Potom sme šli do Revúcej. Tu sme navštívili 1. slovenské gymnázium. Študovali tu slovenskí dejatelia a spisovatelia. Ukážka zariadenia triedy i staré knihy v knižnici sa mi páčili.
Andrej Blaho, 5. A

Vo štvrtok 24.9.2009 sme sa zúčastnili exkurzie za kultúrnymi pamiatkami Rimavskej doliny. Navštívili sme Drienčany, kde žili a tvorili Pavol Dobšinský – spisovateľ rozprávok pre deti a Jonatan Čipka. Boli sme pozrieť ich faru, kde bolo veľmi pekne a videli sme tam aj obrázky, ktoré kreslili deti. V Drienčanoch nás upútali aj slnečné hodiny. Ďalej sme navštívili Kraskovo, kde sme videli kostol s veľmi zaujímavými maľbami. Poslednou zastávkou nášho výletu bola Revúca, známa najstarším slovenským gymnáziom. Okrem zaujímavých pamiatok bolo zaujímavé aj stretnutie so spisovateľom Petrom Glockom, ktorý nás sprevádzal.
Alexandra Kókaiová, 5. B

Na výlete sa mi páčil 700-ročný evanjelický kostol v Kraskove, kde boli pekné maľby – fresky na stenách. A tiež sa mi páčila aj fara v Drienčanoch. Pekné bolo aj Prvé slovenské gymnázium v Revúcej, ktoré bolo založené v roku 1862, takže má 147 rokov, čo ma zaujalo. Výlet bol veľmi zaujímavý a veľmi sa mi páčil.
Barborka Pinerová, 5. B

Bol som exkurzii Po stopách Škultétyho a Čipku. Najprv sme boli v Drienčanoch pri hroboch a v dome Dobšinského. Boli sme aj v Revúcej v Prvom slovenskom gymnáziu. A najviac sa mi páčila zvonica v Kraskove.
Peter Kurek, 6. roč.

Zúčastnil som sa exkurzie Po stopách Škultétyho a Čipku. Boli sme v dedine Drienčany, kde sme boli na hrobe J.D.Čipku a P. Dobšinského. Boli sme aj v 1. slovenskom gymnáziu a tam nás oboznámili so starou školou. Najviac sa mi tam páčilo to, ako bola znázornená telesná výchova zo starších čias.
Michal Marák, 6. roč.

Na výlete sa mi páčil kostol a zvonica v Kraskove, fara, kde býval Dobšinský a pri nej slnečné hodiny. Potom sme šli do Revúcej, kde sme navštívili 1. slovenské gymnázium. Tu sa mi páčili lavice, v ktorých kedysi sedávali žiaci a učebnica telesnej výchovy.
Dominika Hepková, 6. roč.

Zúčastnil som sa literárnej exkurzie Po stopách Škultétyho a Čipku. Pozreli sme si v Drienčanoch hrob J.D.Čipku a P. Dobšinského. V Kraskove sme boli pri hrobe A.H.Škutétyho a v starom kostole. Najviac sa mi páčilo 1. slovenské gymnázium v Revúcej, je to stará ale obnovená budova so šindľovou strechou a vo vnútri boli zachované staré lavice a iné cennosti.
David Katreniak, 6. A

Mne sa najviac páčilo Prvé slovenské gymnázium. Dozvedela som sa, že telesná výchova sa prvýkrát učila práve tu. Takisto bolo pekne aj v Drienčanoch. Vydarilo sa nám aj počasie, takže bolo super.
Tereza Kubinská, 6. roč.

Zúčastnila som sa exkurzie, na ktorej sa mi páčila fara Dobšinského, videla som okno, pri ktorom zomrel a boli tam nakreslené a na stenách vylepené obrázky jeho rozprávok. A pekné boli aj slnečné hodiny. V Kraskove sa mi páčil kostol s freskami. V revúcej bolo 1. slovenské gymnázium, do ktorého chodili len chlapci. Na začiatku školského roka sem došli pešo. Bývali aj pri cudzích ľuďoch. Riaditeľom tam bol A.H.Škultéty.
Gabika Pindiaková, 6. A

24.9.2009 som bola na exkurzii po stopách J.D.Čipku a A.H.Škultétyho a videli sme ich hroby, kde sú pochovaní. Boli sme v Kraskove, Drienčanoch, Ratkovej, a nakoniec sme sa zastavili v Revúcej v 1. slovenskom gymnáziu. V tomto múzeu sa mi veľmi páčili staré knihy, ktoré najprv písali učitelia žiakom sami. Ďalej sa mi páčila telesná výchova, ktorá bola veľmi ťažká, ale zaujímavá. A bola by som rada, keby sme na takýto výlet išli aj na budúci rok.
Zuzana Krišková, 6. roč.

Zúčastnila som sa exkurzie, na ktorej sme navštívili faru Dobšinského, tu ma zaujalo okno, pri ktorom zomrel. Videli sme aj slnečné hodiny s rozprávkovými postavami v Drienčanoch. V Kraskove sa mi páčil kostol, kde kázal Škultéty a v ňom fresky. V Revúcej bolo najlepšie 1. slovenské gymnázium, kde sme sa dozvedeli, čo sa vtedy vyučovalo, koľko mali tried a učiteľov. Každý žiak musel ovládať až štyri cudzie jazyky. Do tejto školy chodili len chlapci a riaditeľom tu bol A.H.Škultéty
Veronika Maďarová, 6. roč.

Zúčastnila som sa exkurzie, na ktorej sme navštívili dom Pavla Dobšinského v Drienčanoch a tu býval aj Čipka, kostol v Kraskove a 1. slovenské gymnázium v Revúcej, ktoré založil Škultéty. Keď si predstavím tú dobu, keď si učebnice písali učitelia sami ručne a deti bývali u cudzích ľudí,len aby mohli študovať, bolo to ťažké. No páčilo sa mi aj na fare v Drienčanoch. Bola tam výstava obrázkov slovenských rozprávok, ako napr.: Šípová Ruženka, Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas...
Od spisovateľa Petra Glocka sme sa dozvedeli, že Dobšinský písal postojačky a zomrel pri okne, z ktorého sa rád díval. V kostole v Kraskove sa mi páčili nástenné maľby. Na výlete sa mi páčilo a rada si ho zopakujem.

Patrícia Zvarová, 6. roč.

Zúčastnila som sa exkurzie, na ktorej ma najviac zaujalo: fara Pavla Dobšinského, kde boli krásne obrázky z jeho rozprávok, slnečné hodiny v Drienčanoch, evanjelický kostol v Kraskove, v ktorom sa mi páčili fresky a 1. slovenské gymnázium v Revúcej, ktoré založil A.H.Škultéty. On založil aj našu knižnicu v Tisovci a je po ňom pomenovaná.
Natália Nagajová, 6. A

Vo štvrtok sme boli na exkurzii, ktorá bola veľmi zaujímavá, lebo bol s nami spisovateľ Peter Glocko. Rozprával nám zaujímavé veci o sebe, kde vyrastal, o svojich knižkách. Zaujalo ma aj jeho rozprávanie o iných osobnostiach, ako napr. Čipka, Škultéty a Dobšinský, ktorého rozprávky som počúvala už ako malá pri zaspávaní. Táto exkurzia bola pre mňa náučná a bola by som veľmi rada, keby takéto výlety boli častejšie.
Annanária Svinčiaková, 5. B

Na výlete sme boli v Drienčanoch, Kraskove a Revúcej. Dobrá bola cesta autobusom. Keď sme prišli do domu P. Dobšinského v Drienčanoch, tak som tu videl jeho veci a dozvedel som sa, že písal svoje knihy postojačky. Ďalej Revúca. Je tu Prvé slovenské gymnázium na Slovensku. Najlepší dvaja priatelia A.H.Škultétyho boli J.D.Čipka a Pavol Dobšinský.
Boris Vengrín, 5. A

Takže výlet bol super!!! Veľmi sa mi páčila fara Pavla Dobšinského v Drienčanoch, ale páčil sa mi aj kostol v Kraskove. Páčilo sa mi všetko! Aj zvonica a slnečné hodiny. Ešte by som sa tam chcela vrátiť.
Bianca Oravcová, 5. A

Mne sa páčilo v kostole v Kraskove. Boli tam zaujímavé maľby po stenách. Aj drevený oltár bol veľmi pekný. Ale páčilo sa mi aj v gymnáziu. Pekné boli najmä staré knihy.
Anetka Vetráková, 5. roč.

Páčili sa mi slnečné hodiny v Drienčanoch. V Kraskove sa mi páčil evanjelický kostol a zvonica. V Revúcej sa mi páčilo 1. slovenské gymnázium.
Rebecca Ilčíková, 5. B

Išli sme do Kraskova a tam bolo krásne a všeličo zaujímavé, najmä kostol a zvonica. V Drienčanoch sa mi páčili slnečné hodiny. Potom sme chodili kade-tade, až sme prišli do Revúcej a boli sme pozrieť Prvé slovenské gymnázium.
Zuzka Adameková, 5. roč.

Prvé slovenské gymnnázium založil August Horislav Škultéty a to v roku 1862. Bola to prvá úplná slovenská stredná škola v celej predchádzajúcej histórii Slovákov, na ktorej sa učilo a aj maturovalo v materinskom jazyku. Učili sa tu štyri jazyky: maďarčina, ruština, nemčina a latinčina. Študoval tu aj Martin Kukučín.
Lucia Hampachelová, 5. A

Na výlete v Drienčanoch sme boli pozrieť dva hroby významných ľudí – Pavla Dobšinského a J.D.Čipku. Potom sme boli aj na ich fare. Autobusom sme sa odviezli do Kraskova a pozreli si kostol a zvonicu a hrob A.H.Škultétyho. Nakoniec sme išli do Revúcej.
Denis Čipka, 5. roč.

Náš výlet sme začali v dedinke Drienčany, v ktorej sme si pozreli dom P. Dobšinského a Jonatána Čipku. Obdivovali sme tu aj slnečné hodiny, ako aj okolie Drienčan. Ďalšou zastávkou bolo Kraskovo, v ktorom sme si prezreli kostol s peknými maľbami a zvonicu a zastali sme aj pri hrobe Augusta Horislava Škultétyho. A posledná zastávka bola v Revúcej. Tu sme si pozreli 1. slovenské gymnázium a páčila sa mi knižnica s množstvom starých kníh, ako aj úžasná stará kuchyňa, kde kedysi varili pre študentov a tiež staré školské lavice. Z tohto výletu sme si priniesli veľa zážitkov a vedomostí.
Beata Prečúchová, 6. roč.
FOTOGALÉRIA


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Miroslava Kojnoková, vedúca Knižnice AHS v Tisovci )