| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Zápisky z 21. turistickej dovolenky
Vydané dňa 02. 09. 2009 (1182 prečítaní)

8den - 5 ( 24. júl – 1. august 2009 )
Tretia najstaršia oddielová akcia vstúpila do tretej desaťročnice posledným júlovým týždňom, kedy sa konal jej v poradí už 21. ročník.
Na rok 2009 sme mali naplánované hneď dve územia a to nie hocikde, ale u našich susedov v Českej republike.

Prvou alternatívou bolo
České Švajčiarsko a Labské pieskovce.
Druhou, zasa nemenej pôvabný, Český raj. O ten mali záujem štyria členovia.
Pisateľ týchto riadkov sa zúčastnil na miestach spomínaných v prvej alternatíve a preto tieto zápisky budú práve odtiaľ.
Keďže počet prihlásených na prvú variantu sa scvrkol na počet 15 členov a 1 neregistrovaný, voľba dopravného prostriedku sa zmenila z autobusu a neskôr vlaku, na štyri autá. Štyria členovia tak zároveň plnili aj úlohu šoférov.
V Kalendári akcií sa uvádza začiatok akcie 25. júl. Po rôznych návrhoch a vzájomných dohovoroch prihlásených členov sa termín a čas odchodu posunul už na štvrtok, 23. 7. 2009 večer o 22.00 hodine. Dôvod bol celkom jednoduchý. Veď prečo nevyužiť cestu do Čiech a nenavštíviť aj našu stovežatú nádheru na Vltave.
Vyrážajú tri autá s počtom 12 účastníkov. To štvrté vyrazí na cestu až v piatok v noci. Naplánovaný koniec akcie a odchod domov: 1. august.

Prvý deň po celonočnej jazde bol dosť náročný z dôvodu absencie spánku väčšiny cestujúcich. Chceme však vidieť Prahu a tak únava ide bokom. Okolo desiatej hodiny už vyrážame do ulíc.
Najskôr metrom pod Pražský hrad. Potom už po svojich nádvoriami hradu a cestou späť cez Karlov most, na Staromestské a Václavské námestie. Neobišli sme samozrejme najznámejšie pražské reštauračné zariadenia „U Flekú“ a „U Pinkasú“.       (12 km)

FOTOGALÉRIA

Deň druhý sme venovali faune a flóre. To všetko v časti Trója, kde sídli ZOO, aj Botanická záhrada. Tu sa naše kroky rozišli na dve strany. Väčšina dala prednosť ríši zvierat, traja členovia nežnej kráse a farebnosti rastlín. Popoludní, po prehliadkach a prechádzkach v záhradách nastáva čas na pokračovanie v ceste za hlavným cieľom. Tým je pre nás na tento týždeň hotel Zámeček, nachádzajúci sa medzi obcou Vysoká Lípa a turistickým centrom Mezní louka. Hotelík doslova utopený medzi lesmi Českého Švajčiarska, na samote. Ideálne miesto na oddych a relax, mimo ruchu civilizácie. Prichádzame pár minút po 19.-tej hodine. Ale nie sme prví. Osadenstvo štvrtého, v piatok vyrážajúceho auta, je už tu. Dnes tiež navštívili niektoré miesta v Prahe.      (6 km)

FOTOGALÉRIA

Deň tretí je už konečne v znamení turistiky v prírode. Praha je pekná, ale to, čo nám – turistom vyhovuje najviac je predsa len príroda - lesy, skaly, potoky s priezračnou vodou plné života, čistý vzduch, ticho, pokora, spoločnosť ľudí podobnej „krvnej skupiny“. Toto všetko tu máme, takže hor sa spoznávať krásy a zaujímavosti najsevernejšej časti Čiech. Nedeľňajšia trasa vedie od hotela najskôr k bývalému lúpežníckému hradu Šaunštejn, pokračuje Jetřichovickými stenami, okolo Kesslerovej desky a Rudolfovho kameňa, k časti zvanej Úzke schody, až do obce Doubice, odkiaľ sa presúvame späť autobusovým spojom.      (17 km)

FOTOGALÉRIA

Deň štvrtý máme na pláne navštíviť najväčšie magnety tohoto územia, kvôli ktorým sem prichádza toľko turistov. Jedným z nich je Edmundova soutěska. Z obce Mezná k nej schádza zeleno značkovaný turistický chodník vedúci strmým terénom, ale nadol k Meznímu mústku je to príjemný zostup. Tu, v kaňone je to už iný svet, ako včera na skalách a v lesoch. Chodník vedie popri toku riečky Kamenice, ktorá sa doslova prediera pomedzi skalné bralá a masívy. Časť trasy je splavovaná na člnkoch, takže absolvujeme aj túto celkom príjemnú a veselú plavbu. Ďalej potom ešte asi 2 kilometre pokračujeme stále nádherným divokým údolím Kamenice až do Hřenska, centra Českého Švajčiarska. Po obedňajšej prestávke nás čaká výstup k druhému, najviac navštevovanému a najznámejšiemu miestu tejto oblasti. Je to veľkolepý, monumentálny skalný útvar Pravčická brána. Až tesne pri nej si človek uvedomí silu tohoto miesta a zostane v nemom úžase fascinovaný jej mohutnosťou a krásou zároveň. To všetko sa ešte znásobí po výstupe na okolité skalné vyhliadkové masívy. Odtiaľto je pohľad na tento ojedinelý prírodný útvar a jeho okolie ešte atraktívnejší a magickejší. Človeku sa ani odísť nechce. My však pokračujeme ďalej na Mezní louku a potom už len „domov“ do Zámečku       (15 km)

FOTOGALÉRIA

Deň piaty je akýsi oddychový. Prvá polovica dňa je venovaná návšteve mesta Děčín a prehliadke zámku a priľahlej Ružovej záhrady. Autami sa popoludní presúvame do obce Tisá. A to sme už v kraji Labských pieskovcov. Asi po 300 metroch sme vo vstupnej časti a absolvujeme nenáročnú prehliadku skalným mestom Tiských stien a to malým, i veľkým okruhom. Bludiská v skalných masívoch po úzkych, pieskom vysypaných chodníčkoch, ale aj mnohé krátke výstupy do kameňa vytesanými schodíkmi k prekrásnym výhľadom sú romantickým spestrením dňa, i celého pobytu. Tiské steny stojí naozaj zato navštíviť       (8 km)

FOTOGALÉRIA

Deň šiesty je zapísaný v našich mysliach i nohách najväčším počtom kilometrov počas tejto dovolenky, ale aj tým, že časť trasy prechádzala po nemeckej strane. A tiež včasnejším vstávaním, ako v iné dni, pretože vo Vysokej Lípe sme museli stihnúť ranný autobus. Tým sme sa presunuli do obce Kyjov pri Krásnej Lípe. Z tejto dedinky začína trasa, ktorá môže dostať prívlastok aj romantická. Vedie Kyjovským údolím až k hraničnej rieke Křinice. Potom popri jej toku pravým brehu na nemeckej strane. Malebné údolie Křinice, či už na českej, alebo nemeckej strane vytvára dojem pohody, ticha, pokoja a romantiky. Práve takéto sú zákutia pri tomto vodnom toku. Presný opak dravej rieky Kamenice v Edmundovej soutěske, ktorou sme prechádzali v pondelok. Po necelých siedmich romantických kilometroch opúšťame riečku i hranice a cez Hluboký dúl pokračujeme okolo Malej Pravčickej brány a hradu Šaunštejn do Vysokej Lípy a odtiaľ ešte dva a pol kilometra až do hotela Zámeček       (20 km)

FOTOGALÉRIA

Deň siedmy venujeme opäť bližším cieľom. Z hotela odchádzame zasa do Vysokej Lípy, potom na bývalý Dolský mlýn. Ten je známy hlavne z rozprávky Pyšná princezná. Smerujeme však ďalej, žltou značkou do dedinky Jetřichovice. Zelenou neskôr vystúpime na Kesslerovu desku k červeno značenej trase Jetřichovickými stenami. Prechádzali sme ňou na prvej trase. Tentokrát už nevystupujeme na Rudolfov kameň a neodbočujeme žltou na Úzke schody ako v nedeľu, ale pokračujeme po červenej. Najprv nás očarí Viléminina stěna a výhľady z nej, neskôr Mariina skála, a na nej postavená originálna drevená vyhliadková vežička rovnakého mena - Mariina vyhliadka. Výstup na jej vrchol je zaujímavý. Schody, schodíky, rebríky, mostíky. Je to posledná skala dnešného dňa a nám už zostáva len strmý zostup do Jetřichovíc a návrat do hotela.       (16 km)

FOTOGALÉRIA

Deň ôsmy môže dostať prívlastok oddychový, alebo cestovateľský. Štartujeme autá a našim prvým cieľom je obec Janská, známa podzemnou leteckou továrňou z II. svetovej vojny – Rabštejn. Keďže o toto unikátne dielo vystavané rukami väzňov koncentračných táborov je dosť značný záujem, náš vstup je možný až o 15.00 hodine. Zatiaľ však môžeme navštíviť Zlatý vrch nad obcou Líska za Českou Kamenicou. Tento 656 metrov vysoký kopec je známy tým, že jeho vrchol tvorí čadičový masív, podobný u nás známemu čadičovému vodopádu na Šomoške. Tento na Zlatom vrchu je však omnoho mohutnejší. Kamzíky, ktoré tu boli pokusne umiestnené už pred mnohými rokmi a majú tu aj dnes svoje pôsobisko, sa nám však nepodarilo zazrieť. Vraciame sa k autám a presúvame sa na zámok Zákupy, kedysi letné cisárske sídlo. Interiéry zámku nás očarili svojou zachovalosťou a bohatosťou inventáru a nábytku, či farebnosťou priestorov. Zámok, o ktorom doposiaľ nikto z nás ani len netušil, sa zapísal do našich myslí ako jeden z najkrajších. Pred nami je však ešte jedno miesto, ktoré chceme navštíviť. V obci Prácheň pri Kamenickom Šenove sa nachádza skalný útvar takisto známy z rozprávky o pyšnej princeznej. Jeho názov je Panská skála. Fotogenickosť tohto krásneho skalného útvaru znásobuje jazierko pod ním. Štvrtým cieľom dnešného pestrého programu je už spomínaná bývalá podzemná letecká továreň z II. Svetovej vojny. Priestory má v prenájme od obce Janská občianske združenie Rabštejn, ktoré tu zriadilo v roku 2003 expozíciu a tú spravuje a dopĺňa stále o nové nálezy a artefakty. Po dvoch hodinách zaujímavej prehliadky netradičného múzea v netradičných priestoroch a k tomu s pútavým sprievodným slovom nadšenca pána Peška nás nemrazí len na tele od chladu, ale z rozprávania o hrôzach vojny aj na duši. Poslednou zastávkou dnešného dňa je už len mestečko Česká Kamenice a prehliadka nádherného interiéru pútnickej kaplnky Narodenia Panny Márie       (6 km)

FOTOGALÉRIA

Deň deviaty je dňom záverečným a teda dňom odchodu z ďalšieho spoznaného krásneho územia v Čechách. Je to deň príchodu domov. Niektorí členovia sa cestou ešte zastavili v moravskom skanzene v Rožnove pod Radhoštěm, iní na zámku Karlštejn.

FOTOGALÉRIA

Poslanie aj tohtoročnej turistickej dovolenky sa naplnilo. Spoznali sme opäť mnoho zaujímavých miest. Bola to taká pestrá koláž zložená z poznávania architektúry, histórie a prírody.
Tentokrát zameraná hlavne na najsevernejšiu časť Českej republiky.
Na záver len povzdych: „Niet nad aktívny oddych!“ Tak zasa o rok?

Navštívené pozoruhodné miesta v skratke:

Česká Kamenice založená v 2. polovici 13. storočia na križovatke obchodných ciest pod hradom stojacom na Kamennom vrchu. Meno dostala podľa rieky Kamenice. Česká Kamenice získala ocenenie „Historické mesto roku 2005“.Klenotom je aj pútnická kaplnka Narodenia Panny Márie.
Děčínsky zámok je najvýznamnejšou pamiatkou mesta Děčín. Pôvodne gotický hrad Přemyslovcov, v 16. storočí prestavaný na renesančný zámok. Od roku 1932 slúžil ako kasárne. V opravenej časti zámku je možnosť navštíviť prehliadkový okruh v reprezentatívnom krídle, Ružovú záhradu, expozíciu barokového umenia, či zbrojnicu.
Dolský mlýn. Pri ústí potoka Bělá do riečky Kamenice, neďaleko Jetřichovic, stával kamenný mlyn, ktorý bol neskôr upravený na výletnú reštauráciu. Po jej zániku zostalo toto pôvabné miesto dodnes križovatkou mnohých turistických ciest. Od roku 2007 je Dolský mlýn vyhlásený kultúrnou pamiatkou. Známy je aj z rozprávky o pyšnej princeznej.
Edmundova a Divoká soutěska. Nepriechodný tajomný kaňon riečky Kamenice bol dlho považovaný za nebezpečnú divočinu. Až v zime roku 1890 strmé skalné steny spadajúce priamo pod hladinu vylámali, vytesali a vystrieľali talianski robotníci a tunelári skalné chodníky a tunely a vybudovali tu visuté lávky nad vodou. Majiteľ tunajšieho územia, knieža Edmund Clary – Aldringen, podľa ktorého je pomenovaná jedna zo soutěsek, ich dal na vlastné náklady sprístupniť.
Hřensko. Pohraničná obec, ktorá je západnou vstupnou bránou do Národného parku České Švajčiarsko, je zároveň najnižšie položeným miestom v Čechách, s nadmorskou výškou 115 m n. Morom, v údolí vytvorenom riekou Labe. Rekreačný charakter obce dokresľuje množstvo hotelov, penziónov a kaviarní. Je východiskom turistických chodníkov do Českosaského Švajčiarska.
Jetřichovice. Osada vznikla koncom 14. storočia v súvislosti s hradom Falkenštejnom, po jeho zániku patrila hradu Tolštejn. Nájdeme tú vrúbľované a hradené ľudové stavby, prízemné aj poschodové s podstávkami. Vďaka romantickej polohe uprostred lesov a nádhernej panoráme skál sa Jetřichovice stali obľúbeným letoviskom. Obcou prechádza viacero turistických ciest a v okolí sú početné horolezecké terény. Dominantami krajiny sú Mariina skala pomenovaná podľa kňažnej Márie Kinskej, Viléminina stena podľa kňažnej Vilemíny Kinskej a Rudolfov kameň podľa kniežaťa Rudolfa Kinského.
Kyjovské údolí – časť kaňonu riečky Křinice v kriedových kvadrových pieskovcoch so zaujímavými skalnými útvarmi, tiahne sa od Kyjova na severozápad k Turistickému mostu a ďalej k západu až po štátnu hranicu s Nemeckom.
Malá Pravčická brána vznikla zvetrávaním a odnosom pieskovca ako jej známejšia „veľká“ sestra, má však podstane menšie rozmery.
Mariina skála 428 m, je pieskovcový hrot v Jetřichovických skalách, na vrchole vyhliadková plošina s dreveným útulkom.
Mezná, pôvodne poľnohospodárska obec je vzdialená 10 kilometrov od Hřenska. V súčasnosti je celý život v obci orientovaný na turizmus a rekreáciu. Mezná je križovatkou turistických ciest na príklad do Edmundovy soutěsky, či na druhú stranu „Mlynskou cestou“ smerom do Hřenska, alebo asfaltovou na Mezní louku.
Mezní louka je prirodzeným stredom turistického okruhu Hřenska. Skladá sa z hotelov, kioskov, reštaurácií a kempingu. Začína tu Gabrielin chodník smerom na Pravčickú bránu, alebo lesné chodníky do Divokej soutěsky. Asfaltkou sa možno dostať do Hřenska, do Meznej, či Jetřichovic.
Panská skála je pozostatkom neveľkého čadičového návršia (597 m) vyčnievajúceho z náhornej plošiny medzi Kamenickým Šenovom a obcou Prácheň. Pravidelne vyvinuté štvor, až šesťboké stĺpy sú až 15 metrov dlhé a v priemere majú okolo 20 – 25 cm. Uprostred návršia stoja takmer zvisle, ale smerom do strán sa postupne skláňajú. Pretože sú usporiadané podľa výšky ako píšťaly varhanov, hovorí sa im ľudovo Varhany.
Pravčická brána (405m) – národná prírodná pamiatka a najmohutnejší skalný pieskovcový most v strednej Európe vysoký 16 metrov, s rozpätím 26,5 metrov, je zároveň aj najvyhľadávanejším cieľom výletov Českého Švajčiarska. Romantické objavovanie prírodných krás sem privádzalo od začiatku 19. storočia stále viac návštevníkov. V 30. rokoch 19. storočia bola k bráne upravená promenándna cesta z Hřenska. V roku 1881 bola dokončená výstavba štýlového hotela „Sokolí hnízdo“. Okolité vyhliadky ponúkajú nádherné výhľady, ktoré očarili celé generácie návštevníkov.
Rabštejn – Janská, múzeum koncentračného tábora, podzemná továreň z II. Svetovej vojny. Expozícia v jednom z podzemných systémov popisuje históriu Rabštejnského údolia. Labyrinty podzemných chodieb sú dlhé 4 500 metrov. Štôlne boli razené za II. Svetovej vojny väzňami koncentračného tábora v rokoch 1944 – 1945. Firma WFG Bremen tu vyrábala časti lietadiel Junkers, Messerschmidt, a vrtuľníky FA 223. Budovanie podzemnej továrne si vyžiadalo niekoľko desiatok životov väzňov koncentračného tábora Rabštejn. Bližšie na www.podzemirabstejn.cz.
Rudolfov kameň (484 m) je vynikajúcim vyhliadkovým bodom v pieskovcovej hradbe Jetřichovických skál. Na vrchole je prístrešok a výstup naň je zabezpečený schodíkmi a rebríkmi.
Šaunštejn, alebo tiež Lúpežnícky hrad, sú vlastne zbytky skalného hradu na pieskovcovom bloku v Jetřichovických skalách nad Vysokou Lípou. Vznikol asi v polovici 14. storočia ako signálna pevnôstka pri České silnici. Koncom 15. storočia bol opustený a počas tridsaťročnej vojny sa na ňom ukrývali vojenskí zbehovia a lupiči. Prístup naň je zabezpečený pomocou umelých pomôcok ( rebríky, mostíky, zábradlia). Z vrcholovej plošiny sú nádherné výhľady do okolia.
Tiské stěny. Pieskovcový masív tohto rozsiahleho skalného mesta bol erozívnymi procesmi rozrušený do mnohých stĺpov, veží, roklín, previsov, jaskýň, námestí a skalných hríbov. Táto atraktívna pieskovcová turistická a horolezecká oblasť sa delí na dve časti, Veľké a Malé steny. Vedú nimi prehliadkové trasy a náučný chodník. Romantická scenéria Tiských stien sa stala miestom natáčania filmu Letopisy Narnie.
Údolie Křinice. Křinice je spolu s Kamenicou najvýznamnejším vodným tokom Českého Švajčiarska. Je to veľmi pekné kaňonovité údolie, patriace k turisticky najhodnotnejším partiám.
Úzke schody, alebo tiež Príkre schody, či Myšie diery. Dlhá a v niektorých miestach veľmi úzka rozsadlina, ktorou prechádza náročnejšia varianta žlto značenej turistickej cesty z Tokáňa smerom do obce Doubice. Zaistenie umelými prostriedkami (rebríky, zábradlia).
Viléminina stena, alebo tiež Jetřichovická stena ( 439 m ) je rozpukaný pieskovcový masív v Jetřichovických skalách, príkro spadajúci k juhu a západu. Z vrcholovej plošiny sú pekné výhľady.
Vysoká Lípa – dedina s mimoriadne cenným súborom ľudovej architektúry. Okrem vrúbľovaných poschodových domov sú tu výrazne zastúpené tiež hradené štíty a poschodia.
Zákupy vznikli ku koncu 13. storočia, v období kolonizácie, kedy sa tu usadili ako Češi, tak Nemci. Dvojposchodová renesančná zámocká budova je od roku 2002 národnou kultúrnou pamiatkou. Krásne interiéry sú cenné hlavne vďaka maliarskej rokokovej výzdobe. Tú doplňuje starší barokový nábytok, obrazy, tapety, porcelán, sklo a ďalšie výrobky umeleckých remesiel. Súčasťou prehliadkového okruhu je množstvo sál, salónov a kabinetov, z ktorých najcennejší je apartmán slúžiaci v rokoch 1853 – 1875 cisárskej rodine.
Zlatý vrch je neobyčajne cenná geologická a geografická prírodná pamiatka európskeho významu. Lomovou ťažbou tu bola odkrytá vnútorná stavba neovulkanického telesa s vertikálnou odlučnosťou čadiča. Hlavným predmetom ochrany je od roku 1964 mohutná lomová stena tvorená až 30 m dlhými pravidelnými čadičovými stĺpmi. Táto stena je mohutnejšia, než podstatne známejšia Panská skála.


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Dušan Kojnok )