
Divadelný súbor T.Vansovej v R.Píle úspešne nadväzuje na divadelné tradície zasiate v obci našou krajankou Teréziou Vansovou. Vo svojej tvorbe sa zameriava na netradičné úpravy či vlastné dramatizácie hier slovenských autorov. Najväčší úspech súbor dosiahol v r.2006, kedy s inscenáciou „Dedičstvo“ zvíťazil na Celoštátnej prehliadke hier s dedinskou tematikou v Trebišove a zúčastnil sa vrcholnej prehliadky ochotníckeho divadla Scénickej žatvy v Martine.
Na tohtoročné Vianoce súbor naštudoval vlastnú dramatizáciu poviedky Boženy Slančíkovej Timravy „Skon Paľa Ročku“ v úprave a réžii Jaroslava Lacka, ktorú odpremiéruje v kultúrnom dome v Rim.Píle v piatok 26.12.2008 o 18:00 (predpremiéra o 15:00)
Božena Slančíková Timrava patrí medzi slovenských spisovateľov, ktorých dielo je aj v súčasnosti živé a a aktuálne. Nielen svojim satirickým pohľadom na chyby a neduhy slovenského národa, ale aj navýsosť ľudským a humánnym „ideovým“ posolstvom.
Perlou v Timravinej tvorbe je útla poviedka „Skon Paľa Ročku“. Téma odpúšťania svojich hriechov a prehreškov, či potreba, ba priam nutnosť „ mať odpustené“ skôr , ako odídem z tohto slzavého údolia, je aktuálna nielen v čase Vianočnom a nielen v dobových reáliách.
Inscenácia „Skon Paľa Ročku“ je prvým pokusom súboru o vážnejšiu dramatickú výpoveď. To však neznamená, že je to „trúchlohra“. Je v nej mnoho momentov, ktoré vyvolajú úsmev či smiech. Veď to by ani nebola Timrava, keby si zo svojich hrdinov neuťahovala aj vo chvíľach najťažších. A tak to má byť. „Tragično“ a „komično“ v našom živote by mali byť v rovnováhe, tak, ako všetko okolo nás a v nás.
Preto verím, že vás naša hra aspoň trochu zaujme a pobaví.
J.Lacko