Navigácia

Obsah

Vyhodnotenie najlepších športovcov detí a mládeže za rok 2016

Typ: ostatné | Podujatia
Tisovskí športovci sa už po druhýkrát stretli v kinosále Mestského kultúrneho strediska v utorok 31.1.2017, kde sa uskutočnilo slávnostné vyhlásenie najúspešnejších športovcov z kategórie deti a mládež mesta Tisovec za rok 2016, pri príležitosti 72. výročia oslobodenia Tisovca a m.č. Rimavská Píla.

O ocenených rozhodla Komisia kultúry a športu na základe nominácií miestnych škôl a športových klubov, ktoré pracujú s deťmi a mládežou. O kultúrny program sa postarali mladí nádejní športovci zo ZŠ Dr. V. Clementisa Tisovec pod vedením Mgr. Mariana Petroka a tiež dievčatá – gymnastky z Rimavskej Soboty a taekwoondosti z družobnej obce Ludgeřovice.

Vedenie Základnej školy dr. Vladimíra Clementisa navrhli oceniť nasledovných žiakov – úspešných športovcov:

Katka Dominiková, ktorá svoju školu i naše mesto úspešne reprezentuje a získala 2. miesto na okresnom kole v zimnom viacboji všestrannosti, ako aj 2. miesto na okresnom kole v halovom viacboji všestrannosti.

Laura Boháčiková, známa najmä svojimi futbalovými úspechmi, ktorá svoju školu i naše mesto reprezentuje aj v iných športoch - získala 1. miesto na okresnom kole v stolnom tenise s postupom na krajské kolo, 1. miesto na okresnom kole vo futbale starších žiačok s postupom na krajské kolo, ako i vo florbale starších žiačok 1.miesto na okresnom kole a 2. miesto na regionálnom kole.

Ľubomír Husanica, získal 2.miesto na krajskom kole gymnastického štvorboja a 6.miesto vo viacboji všestrannosti na majstrovstvách Slovenska.

Lukáš Mário Novota – umiestnil sa na 2. mieste na krajskom kole v gymnastickom štvorboji a na peknom 4.mieste krajského kola v orientačnom behu.

Miroslav Kubinec, ďalší úspešný športovec, ktorý získal 2. miesto v krajskom kole v gymnastickom štvorboji, 1. miesto v okresnom kole vo florbale, 2. miesto v okresnom kole v basketbale ako i 2. miesto okresného kola vo futbale starších žiakov.

Vedenie Evanjelického gymnázia v Tisovci navrhli oceniť Borisa Vengrína – je žiak 4.A triedy evanjelického gymnázia. Ide o všestranného športovca, ktorý reprezentuje školu i mesto v mnohých športových hrách – futsal, futbal, basketbal, volejbal, či florbal, v ktorých bol silnou oporou svojich tímov a aj vďaka Borisovi sa umiestnili na medailových priečkach v okresných i regionálnych súťažiach.

Vedenie Strednej odbornej školy v Tisovci navrhli oceniť študenta Mateja Schellinga, ktorý navštevuje tretí ročník v odbore elektrotechnika, no už od desiatich rokov sa venuje aj volejbalu, ktorý sa stal jeho životnou záľubou. Už dva roky reprezentuje svoje rodné mesto Revúca v súťaži 1. ligy mužov a i vďaka Matejovi volejbalový tím strednej odbornej školy v Tisovci v ťažkej konkurencii obsadil úžasné 4. miesto na Majstrovstvách Slovenska stredných škôl v školskom roku 2015/2016 v Trnave.

Za Taekwondo klub Hnúšťa, organizačná jednotka Tisovec boli ocenení:

Timothy Aaron de Buhr – v kategórii žiak bol ocenený Slovenskou asociáciou taekwonda ako „najúspešnejší chlapec v poomsae za rok 2016“ - v jednotlivých kolách slovenskej ligy bol takmer nepremožiteľný.

Nina Dolinajová – v kategórii kadet v slovenskej lige poomsae sa umiestňovala na strieborných priečkach a 2. miesto získala aj na majstrovstvách Slovenska 2016 v Stupave.

Alex Mertinyak – v kategórii zápas získal 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska 2016 v Stupave a stal sa Majstrom Slovenska vo svojej kategórii deti + 44 kg.

Aj keď dnes futbal v Tisovci prechádza veľkými zmenami, má stále svojich priaznivcov – hráčov i divákov. Veď futbal hrajú všetci – od mladších žiakov až po internacionálov.

Z mladších žiakov boli ocenení:

Ľubko Husanica,Slavomír Pokoš, Matej Vaso, Samuel Máni

Zo starších žiakov boli ocenení:

Vratko Košičiar, Roman Mušuka, Marian Perenčaj, Tomáš Husanica

Z dorastencov ocenenie získali:

Roman Prepelica, Ronald Dianiška, Andrej Hronček, Ramon Kordík, Miroslav Búr

Každý jeden z ocenených futbalistov si túto cenu zaslúžil svojou svedomitou prípravou, pravidelnou účasťou na tréningoch, za podporu tímu a reprezentáciu klubu a mesta Tisovec.

Jeden z najobľúbenejších a zároveň najznámejších raketových športov je nesporne tenis, ktorýsi získal svoju obľubu aj v našom meste. Preto v tomto vyhodnotení sme ocenili talentovaných víťazov 2. ročníka tenisového turnaja tisovskej mládeže: Jonáša BábeluLauru Boháčikovú.

Pravidelný pohyb, najlepšie na čerstvom vzduchu, je dôležitý pre to, aby sme sa cítili dobre. A práve pohyb na čerstvom vzduchu, s pridanou hodnotou spoznávania krás našej prírody, nám všetkým ponúka turistika. V Tisovci je turistika masovým športom. V meste fungujú 2 oddiely – KST Trstie zamerané najmä na spoznávanie krás okolitej prírody, ktorý je pokračovateľom prvého turistického oddielu z roku 1924. Druhým je TO KOS Rimavská dolina so sídlom v Tisovci, ktorý združuje 120 turistov a organizuje túry aj do vzdialenejších kútov nášho Slovenska, či podieľa sa na budovaní a propagovaní náučných chodníkov v okolí Tisovca. Práve z tohto klubu sú ocenení najaktívnejší mladí turisti – bratia Dominik a Andrej Cavarovci. Dominik na turistických akciách prešiel pešo v minulom roku 228 km, mladší Andrej 109 km.

Mnohí z nás si ešte spomínajú na nedávne časy, keď Tisovec patril k významným lyžiarskym strediskám. Celú zimnú sezónu sa dalo lyžovať na Bánove i Rejkove. Dnes, kto sa chce venovať zimným športom, musí vycestovať do známych slovenských lyžiarskych stredísk. Napriek tomu sa nájdu v Tisovci jednotlivci, ktorí neváhajú investovať nemalé finančné prostriedky na rozvoj a podporu lyžovania svojich detí. Mladým talentom sa snaží pomáhať i mesto a ocenenie získala malá nádejná lyžiarka – Alexandra Sirotová.

Keďže zimné stredisko v Rejkove už nefunguje, našlo svoje využitie v lete. Po oprave vleku namiesto lyžiarov ťahá - cyklistov – vyznavačov downhillu. V Tisovci je to jeden zo športov, ktorý má asi viac nadšencov práve v kategórii detí a mládeže. A sú to chlapci, ktorí nielen jazdia a súťažia, ale mnoho hodín strávili aj na brigádach pri budovaní a úprave trate v Rejkove. Naše poďakovanie preto patrí Noelovi DankoviOndrejovi Magyarovi.

Máme v meste mnohých ľudí, ktorí môžu byť príkladom a vzorom pre dnešnú najmladšiu generáciu športovcov – či už venovali svoj profesijný život vzdelávaniu a vedeniu detí k rôznym športom, alebo sú úspešnými propagátormi a reprezentantmi športov v celoslovenskom meradle.

A k takým určite patrí aj Peter Šablatúra - K rally pričuchol už ako malý 5- ročný chlapec, v roku 2012 si konečne splnil svoj detský sen a spolu s otcom postavili vlastné súťažné auto Škoda Felicia Kit Car. V roku 2013 sa s novým autom prvýkrát postavil na štart svojej prvej rally ako jazdec. V tom roku sa zúčastnil celého seriálu pretekov zaradených do Slovenského rally pohára. Darilo sa mu nad očakávania a výsledkom bol titul vicemajstra Slovenska v triede a 7. miesto v absolútnom poradí. V roku 2014 k tomu pridal aj seriál MRC Minirally cup, kde sa so spolujazdcom stali majstrami Slovenska vo svojej triede A1, a v absolútnom hodnotení skončili na 3. mieste. V tomto roku mu spolujazdca robila teraz už manželka Janka. Seriál Slovenského rally pohára bol takisto úspešný, stali sa majstrami Slovenska vo svojej triede a v absolútnom hodnotení skončili na 5. mieste. Sezóna 2015 bola doposiaľ najúspešnejšou sezónou, prestúpili do ,,veľkého majstráku“. Absolvovali všetky preteky a v konečnom hodnotení sa stali majstrami Slovenskej republiky v triede 7 a tento úspech považuje asi za doterajší vrchol svojej pretekárskej kariéry. V roku 2016 sa Peťovi podaril veľký úspech - absolútne vyhrať už takmer domáci pretek Rally Lubeník.

Tento šport si vyžaduje veľmi veľa času a peňazí. Rally je proste diagnóza na celý život. Keď s tým raz začneš, už sa nedá prestať. A ako sám hovorí: Bol by som veľmi rád, keby som týmto inšpiroval začínajúcich športovcov, všetko je možné len si treba ísť za svojím cieľom. A práve preto si z rúk primátora mesta, Ing. Petra Mináča a predsedníčky Komisie kultúry a športu prevzal uznanie a Ďakovný list.

Primátor Peter Mináč poďakoval všetkým športovcom za reprezentáciu mesta i dosiahnuté výsledky. Prisľúbil, že šport bude samospráva rovnako ako doposiaľ aj v budúcnosti finančne podporovať, pretože tento spoločenský fenomén zviditeľňuje nielen jednotlivcov, ale aj celé mesto. Dôkazom týchto slov je aj každoročná podpora vo forme finančných dotácií. Na záver primátor poprial športovcom úspešný rok a veľa síl a energie pri dobývaní ďalších športových cieľov.