Navigácia

Obsah

Už sme basu na pôst pochovali...

Typ: ostatné
Už sme basu na pôst pochovali... 1„Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia, staré dievky plačú, že sa nevyskáču, už tí chlapci žialia, že sa neoženia.“
Posledná fašiangová sobota (2.marca) v našom meste ani zďaleka nevyzerala, že by ktosi smútil v očakávaní nadchádzajúceho pôstneho obdobia.

Oddelenie kultúry a športu spolu s DH Hradovanka sa mohli tešiť z hojnej účasti fašiangujúcich hostí. V spoločenskej sále MsKS všetkých prítomných uvítali domáce Tisovské mažoretky a Detský folklórny súbor Čížiček. Rozšantené deti ukázali, že tradičné zvyky, hry a piesne im nie sú cudzie.

Súčasťou tohtoročného programu bol aj krst CD-čka s piesňami v podaní DH Hradovanka, ktoré nahrali pri príležitosti 125. výročia svojho založenia. Veľké poďakovanie patrí Jurajovi Svobodovi ml. a Borisovi Buxárovi, ktorí nahrávanie a vydanie CD-čka zastrešili, poďakovanie patrí aj sponzorovi Máriovi Keletimu, ktorý to finančne podporil a veľká vďaka patrí aj pani Drahuške Plichtovej, ktorá sa podujala byť „krstnou mamou“ tohto hudobného dielka, veď s „dychovkármi“ prežila kus svojho života ako manželka kapelníka a skvelého hudobníka Janka Plichtu.

Celý večer všetci prítomní spievali a tancovali, až kým neprišiel čas žalostne oplakať a napokon pochovať basu, lebo už prichádza striedmy pôst. V smútočnom sprievode nechýbali hudobníci, „farár s kaplánom“, či plačky. Keďže však ešte nebol utorok pred popolcovou stredou, nový herec DS Daxner, Rudo Keleti, všetkých oboznámil s „mestským uznesením“, podľa ktorého sa basa má sama v utorok o polnoci na vlastné trovy pochovať a prítomní sa môžu zabávať až do rána, čo naozaj patrične využili.

Kto chýbal, prišiel o pestré predstavenie tradičných zvykov pestovaných počas zimných mesiacov. Netreba však zúfať, určite nebolo posledné.

FOTOGALÉRIA


Vytvorené: 5. 3. 2019
Posledná aktualizácia: 5. 3. 2019 15:04
Autor: Správca Webu