Navigácia

Obsah

Staňte sa členmi Mužského spevokolu Dr.Samuela Daxnera

Typ: ostatné
Milí Tisovčania a Piľania, priaznivci kultúry, histórie a umenia.
Určite nie je v našom meste človek, ktorý by nepoznal Mužský spevokol Dr. Samuela Daxnera. História Mužského spevokolu Dr. Samuela Daxnera v Tisovci siaha do roku 1877. Je tak jedným z najstarších spevokolov v rámci celého Slovenska.

Funguje doteraz a kontinuita bola zachovaná počas celej jeho histórie. Od jeho založenia sa v Tisovci nikdy nevyskytlo obdobie, kedy by nefungoval, zmenil iba jeho názov.

Iniciátorom založenia spevokolu bol publicista, prekladateľ, hudobník, zberateľ ľudových piesní a organizátor kultúrno-spoločenského i politického života Dr. Samuel Daxner, ktorý sa stal i jeho prvým dirigentom. Tento spevokol fungoval až do roku 1918 napriek zákazom maďarských úradov, ktoré až 26-krát zamietli schváliť jeho stanovy. Fungoval tak nelegálne a členovia spievali tajne.
Po vzniku ČSR mohol spevokol pracovať legálne a pretransformoval sa po umeleckej stránke na čisto mužský zbor. Jeho pravidelná činnosť neustala ani po roku 1989. Členovia spevokolu účinkujú pri všetkých dôležitých akciách v meste Tisovec i na spomienkových podujatiach v blízkom okolí. 

V súbore momentálne pôsobí 16 bratov spevákov /ako sa sami nazývajú/.

Je našou spoločnou snahou rozšíriť ich rady a tým zabezpečiť budúcnosť spevokolu, ktorá je nesmierne dôležitá v miestnom a celonárodnom spoločensko- kultúrnom rozsahu.

Preto by sme boli veľmi radi, keby ste prišli nahliadnuť do umeleckého života mužského spevokolu ktorýkoľvek štvrtok od 16:30 hod. Členovia súboru sa spolu s nami budú tešiť z nových bratov spevákov.

Michal Stejskal, vedúci oddelenia kultúry a športu


Vytvorené: 6. 5. 2022
Posledná aktualizácia: 6. 5. 2022 11:55
Autor: Správca Webu