Navigácia

Obsah

Mestské lesy s.r.o. informujú o cene a spôsobe výpočtu ceny palivového dreva na rok 2023

Typ: ostatné
Mestské lesy s.r.o. informujú o cene a spôsobe výpočtu ceny palivového dreva na rok 2023 1 Vážení spoluobčania. V súčasnej dobe sme zahltení množstvom informácií o cenách plynu, elektriky ale aj dreva. Vzhľadom k tomu, že ML Tisovec sú dodávateľom palivového dreva pre Tisovec a Rim.Pílu, rád by som vás informoval o cene palivového dreva na rok 2023,ale aj o spôsobe výpočtu tejto ceny.

Považujem za dôležité informovať vás o tom, hlavne preto, že v minulosti sme sa stretali s množstvom nesprávnych, nepochopených a  častokrát aj skresľujúcich informácií.

Základný výpočet vychádza z ceny listnatého dreva V.triedy akosti. Drevo uvedenej kvality, podľa STN 48 0056,inak nazývané aj „vláknina“ sa používa na výrobu palivového dreva, výrobu buničiny, ďalšie mechanické a chemické spracovanie a energetické využitie.

Najväčším spracovateľom takéhoto dreva na Slovensku je firma Mondi SCP Ružomberok, Bukóza Holding Vranov n.Topľou, množstvo teplárenských firiem, výrobcovia kráteného palivového dreva a samotné obyvateľstvo.

Určujúcou je priemerná cena dreva za 1 m3,za ktorú títo odberatelia nakupujú od nás listnaté tvrdé vlákninové drevo. V súčasnosti sa táto cena pohybuje v rozmedzí 102-108 eur za 1 m3 (vrátane DPH). Len pre informáciu, táto cena bola pred rokom o polovicu nižšia. Na dodávku 10 prm (priestorové metre) pre domácnosť potrebujeme 6 m3 vlákninového dreva, to znamená surovinu v hodnote 612-648 eur. Uvedené drevo je potrebné fyzicky spracovať, kde na výrobu 10 prm zaplatíme výrobcovi 80 eur. Následne je potrebné 10 prm naložiť hydraulickou rukou, za pomoci manuálnej sily na vozidlo (T-148 vyklápač) ,ktoré drevo dovezie až k zákazníkovi (obyvateľovi), čo stojí našu firmu ďalších 50 eur. Ak spočítame tieto sumy dohromady, dostaneme sa k sume 742-778 eur. Táto suma je výslednou sumou za 10 prm palivového dreva. Potrebné je uvedomiť si tiež fakt, že 20% z tejto sumy predstavuje DPH (122,40 -129,60 eur),ktorá sa odvedie štátu. Akákoľvek suma nižšia od tejto sumy, znamená vyrábať a predávať drevo pod trhovú cenu a znižovať umele tržby z predaja dreva.

Pre obyvateľov, pre ktorých je cena vysoká, sme pripravili možnosť zakúpiť aj drevo nižšej ceny a kvality. Dodávať ho budú osoby pracujúce pre našu firmu vo výchovných ťažbách (prebierky v porastoch do 50 rokov). Naša spoločnosť im toto drevo predáva formou „predaja na pni“ .

Drevo je približované ručne, je tenšie, neštiepané v predpokladanej cenovej relácii 450-500 eur za 10 prm. V prípade, že bude záujem o takéto drevo, záujemca sa prihlási na Mestských lesoch a mi jeho požiadavku postúpime dodávateľovi dreva.

Na záver asi ostáva otázka, prečo mestská firma nemôže dodávať lacnejšie palivové drevo? Napriek tomu, že Mest.lesy Tisovec s.r.o. sú právnická osoba, s vlastnou ekonomikou, rozhodovaním, zásadné rozhodnutia akým smerom sa firma uberá, určuje jej 100%-ný vlastník, a to mesto Tisovec, na čele s primátorom a poslaneckým zborom. Dodávky pre obyvateľstvo Tisovca a Rim.Píly sú dôležité z hľadiska možnosti zabezpečiť obyvateľovi možnosť zakúpiť palivo. Úlohou firmy je spravovať lesný majetok mesta a generovať primeraný zisk (nájom), ktorý sa odvádza mestu a slúži k jeho použitiu pri rozvoji mesta. Dodávaním palivového dreva pod trhovú hodnotu sa tento zisk znižuje, tak ako tomu bolo mnohokrát aj v predošlých rokoch. Od výšky ceny paliva, sa teda odvíjala aj výška „straty“ generovanej takýmto predajom. Napriek tomu sa mnohí sa opýtajú: je to mestská firma, tak prečo by to tak nemohlo byť?

Na to odpoviem protiotázkou, prečo by obyvatelia bytoviek, ktorím vykuruje byty firma Služby mesta Tisovec, ktorej je tiež 100%-ným vlastníkom mesto Tisovec, nemohli mať lacnejšie kúrenie, v cenách výrazne nižších ako sú tie trhové, aj za cenu, že by táto firma mala generovať výraznú stratu?

Nie je predsa možné deliť obyvateľstvo na tých ktorí žijú v domoch a môžu si kúpiť lacnejšie palivové drevo od ML Tisovec, a tých ktorí žijú v bytoch a kupujú si teplo v trhovej cene od SMT Tisovec....

Všetko je však o diskusii, a my ako vedenie ML Tisovec sme v tomto prípade pripravení prijať rozhodnutie na úrovni Mesta.

S pozdravom Ing.Karol Kubíni, ML Tisovec

 

Ceny palivového dreva:

Listnaté palivové drevo tvrdé (buk,javor,breza ,jaseň ap.).......75 eur/ 1 prm

Listnaté palivové drevo-dĺžky...............102 eur/ 1 m3

Ihličnaté palivové (smrek)...........60 eur/ 1 prm

Ihličnaté palivové drevo-dĺžky......72 eur/ 1 m3

 

 

 

 

 


Vytvorené: 6. 2. 2023
Posledná aktualizácia: 6. 2. 2023 15:03
Autor: Správca Webu