Navigácia

Obsah

Kožiarstvo - Tradičné remeslá v Tisovci

Typ: ostatné
Kožiarstvo - Tradičné remeslá v Tisovci Kožiarstvo - Zámerom projektu Tradičné remeslá v Tisovci je vzdelávať a dokumentovať. Po vlaňajšom úspešnom projekte - Šúpolienky, sme sa rozhodli v roku 2020 zdokumentovať a predstaviť remeslo - kožiarstvo, výrobky z kože, ktoré sú príznačné pre náš región.

Nositeľom tohto tradičného remesla je dôchodca Ján Maciak z Tisovca. Projekt Tradičné remeslá v Tisovci je dlhodobým projektom a každoročne by sme chceli pokračovať workshopmi a dokumentáciou tradičného ľudového remesla s ďalšími tradičnými výrobcami v meste Tisovec.

Tento rok bol pre našu prácu trocha náročnejší z dôvodu pandémie, ktorá na  Slovensku, ale aj vo svete šarapatí. V lete sme zahájili svoju dokumentačnú činnosť u pána Jána Maciaka na chalupe, kde nám predstavil svoje tradičné remeselné umenie. Už po prvých minútach natáčania bolo jasné, že práca s kožou je jeho srdcová záležitosť v ktorej je samozrejme doma. Rezy ostrého náradia, striedali zvuky razníkov a kladiva rozliehajúce sa po celom chotári. Z obyčajnej „hladenice“ (najkvalitnejší kus kože z chrbta kravy) vznikal postupne gemerský skladaný opasok a my sme sa z poza kamier nestíhali čudovať, aká je výroba jednoduchá, krásna, rýchla a zároveň precízna. Až také jednoduché to už nevyrezalo pri výrobe folklórnych praciek na opasok v dielni, kde sme sa z krásneho prostredia Bánova presunuli aj s kamerami, mikrofónmi a ostatnou technikou. Tu vznikol finálny produkt úžasného gemerského opaska a naša dokumentačná činnosť končila.

Na jeseň bol naplánovaný workshop na ktorom sa mohla široká verejnosť aj aktívne zapojiť do výroby rôznych výrobkov z kože. Bohužiaľ pliaga korona nám to neumožnila, keďže boli zakázané akékoľvek hromadné podujatia. Začiatkom decembra boli prísne pandemické opatrenia mierne uvoľnené a tak sa nám podarilo uskutočniť plánovaný workshop. Záujem o výrobu kožiarskych výrobkov bol obrovský, ale vzhľadom na opatrenia sa nemohli všetci zúčastniť. Necelá tridsiatka záujemcov odchádzala z priestorov bývalej bábkovej sály, alebo baru STEPS očarená, spokojná a plná dojmov.

V decembri a januári nás čaká tvorba hudby k dokumentu, strihanie materiálu a ostatné postprodukčné práce súvisiace s dokumentom. Ten by mal slúžiť ako edukačný materiál pre školy, folklórne skupiny a súbory, následne bude uchovaný v týchto inštitúciách.

Koncom januára 2021 dokument premietneme v kine pod Hradovou, dvd pokrstíme a zároveň bude výstava Jána Maciaca a jeho výrobkov z kože. Celý projekt finančne z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Milan Cibuliak,člen rady Občianskeho združenia TisArt

 


Vytvorené: 29. 12. 2020
Posledná aktualizácia: 29. 12. 2020 10:43
Autor: Správca Webu