Navigácia

Obsah

"Farebné impresie"

Typ: ostatné
"Farebné impresie" Srdečne vás pozývame od 11.11.2022 do Mestskej galérie na výstavu diel Kataríny Molnárovej "Farebné impresie".

...nemaľujem preto, aby ma to živilo, maľujem kvôli pocitom, ktoré pritom mám....je to dar...dar na celý život!

Katarína Molnárová, narodená 1.8.1960 v Nových Zámkoch.

 

Nerada píšem o sebe, všetko čo potrebujem zo seba vydať, vkladám do svojich obrazov.
Žijem a tvorím na Gemeri za neoceniteľnej podpory svojich najbližších.
Maľbe sa snažím venovať každý deň...ak nerobím bežné domáce práce, tak maľujem. Tvorím doma v mojom ateliéri a je to môj domov, odkiaľ čerpám mnohé motívy opakujúce sa v mojich maľbách.
Veľa obrazov som darovala, veľa zničila, keď som s nimi nebola po čase stotožnená ....veľa sa mi podarilo aj predať a stále mám ešte veľa obrazov doma u seba. Postupne si každý obraz nachádza svojho majiteľa...a mne to robí radosť.
Vždy som sa rada venovala portrétnej a figurálnej maľbe, ale posledné obdobie som venovala veľa času krajine v ktorej žijem a kvetom.
Dlho ma trápilo, že nemám jasný štýl, že sú moje diela veľmi rôznorodé. Teraz viem, že to bola jediná možnosť, ako sa dostať tam, kde som teraz. Skúsila som veľmi veľa prístupov a techník, ktoré sa pomaly spájajú do jedného celku.
Najradšej maľujem olejom, aj keď som v poslednom období vyskúšala aj iné techniky.Motívy čerpám zo všedných dní a myšlienok, z každodennej existencie. Snažím sa byť v obrazoch pozitívna a pretaviť svoje motívy cez farby na plátno. Maľujem od útleho detstva, kreslila som odkedy som vedela chytiť ceruzky do ruky a už v rokoch 1982-1984 som vystavovala v rodnom meste Nové Zámky ako členka spolku výtvarníkov Csemadok.
Môj život a rôzne okolnosti mi na nejaký čas zabránili pokračovať v maľovaní, ale v roku 2000 som sa vrátila k tvorbe a odvtedy je neoddeliteľnou súčasťou môjho života.
Dlho som sa venovala kresleniu suchým pastelom, učarovali mi však olejové farby a táto vášeň pretrvala. To, čo viem, mi dalo samoštúdium. Námety čerpám zo života, stále sa len učím, pozorujem hľadám....a strašne ma to baví.
Od roku 2006 som sa stala členkou klubu Plánka v Revúcej, kde som v rokoch 2008, 2009 a 2010 mala tri autorské výstavy a v nasledujúcich rokoch mnoho spoločných výstav s výtvarníkmi zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Srbska...
Každoročne sa zúčastňujem spoločných plenérov výtvarníkov, kde si prehlbujem svoje vedomosti o výtvarných technikách a často formou experimentu nadobúdam nové.Každoročne som pozývaná na letné sympózium „MLYN“ – výtvarníkov v Rožňave a v Lučenci je to stretnutie „Pod holým Nebom“.
V roku 2015 som získala ocenenie na celoslovenskej súťaži výtvarníkov „Výtvarné spektrum“ v Banskej Bystrici. V máji 2019 to bola tiež spoločná autorská výstava pod názvom „ Dve výnimočné...“V roku 2020, 2021 a 2022 vo „Výtvarnom spektre“ v krajskej súťaži v Banskej Bystrici a aj v celosloštátnej súťaži „ Výtvarné spektrum“ som získala Čestne uznania za svoju tvorbu .
Rok 2021 som ukončila veľkou výstavou pri príležitosti svojho životného jubilea pod názvom „Dvadsať maľovaných rokov“ v prvom slovenskom literárnom Gymnáziu v Revúcej.Momentálne už pracujem na nových projektoch, súčasťou ktorých sú aj výtvarné dielne, ktoré robím každý druhý týždeň v Revúcej pre verejnosť.

 


Vytvorené: 7. 11. 2022
Posledná aktualizácia: 8. 11. 2022 11:32
Autor: Správca Webu