Navigácia

Obsah

Beseda so spisovateľkou Kristínou Baluchovou

Typ: ostatné
Dňa 19.11.2019 do našej knižnice zavítala spisovateľka, psychologička, filantropka, niekdajšia letuška – Kristína Baluchová.

 O zážitky z lietania, písania, príhodách zo vzduchu z pozemského tuzemského i exotického zahraničného prostredia sa podelila so žiakmi 3. ročníka ZŠ Tisovec, ktoré na stretnutie s ňou prišli s pani učiteľkou Mgr. Ľudmilou Goldschűtterovou.

Kristína Baluchová – rodáčka z Kežmarku (tam prežila detstvo a absolvovala Gymnázium), potom vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Píše už viac ako 10 rokov, z toho takmer 6 rokov bola letuškou. Napísala niekoľko kníh pre dospelých a štyri pre deti : Kamoši z vypraného svetra, Kapitán Padák & Straty a nálezy, Kapitán Padák & Pašerácka spojka, Kapitán Padák & Lietajúce auto.

Knižky o Kapitánovi Padákovi ilustroval Ondrej Sova. „Prvého Padáka som písala dlhšie, asi tri roky, ale druhého som napísala už za asi rok, najrýchlejšie som dopísala tretiu knižku. ...“
Prečo začala písať a prečo aj o lietaní? „Keď som bola malá, som veľmi rada čítala. Trávila som veľa času v knižnici mala som rada knihy. Chýbala mi ale knižka o lietajúcom hrdinovi. Keď som pracovala ako letuška, alebo aj neskôr, keď som cestovala po svete, tak som nazbierala veľmi veľa zážitkov. Pokúsila som sa napísať prvú knižku, tá sa ujala, a tak mi to ostalo...“ Pri knižkách o kapitánovi Padákovi nestrávia čitatelia len príjemné chvíle, ale aj sa čo-to naučia a dozvedia: napr. o časových pásmach, kde môžete ten istý deň zažiť dvakrát, aké zložité je odhaliť pašerákov vzácnych zvierat, kto vymyslel lietajúce auto a na čo môže slúžiť a iné zaujímavosti. Naši malí čitatelia sa tiež dozvedeli, že sa už pripravuje aj štvrtý diel kníh o kapitánovi Padákovi, tak všetci držíme palce, aby sme sa čo najskôr mohli začítať do dobrodružného príbehu kapitána Padáka a jeho priateľov.
Držíme spisovateľke Kristíne Baluchovej palce, aby tak, ako na besede v Tisovci dokázala zaujať našich tretiakov, mali aj v budúcnosti úspech u čitateľov aj ďalšie jej knihy pre deti či pre dospelých.

 


Vytvorené: 22. 11. 2019
Posledná aktualizácia: 22. 11. 2019 13:33
Autor: Správca Webu