Navigácia

Obsah

Ako osláviť prítomnosť žien nielen na MDŽ, ale aj každý deň.

Typ: ostatné
kytica S príchodom prvých marcových dní túžobne očakávame nielen láskavé pohladenie teplejších slnečných lúčov, ale si pripomíname aj sviatok najdrahších bytostí – Deň žien. Možno si poviete, prečo pripomínať tento deň, na ktorý sa nejeden z čitateľov pozerá ako na prežitok z minulosti.

Čas na báseň.

Čas zastaviť sa a oddýchnuť si od nepokoja.

Odložiť prácu, čo neustále volá.

Čas s úctou vysloviť slovo žena.

Lebo v tom uponáhľanom čase akosi nestíhame usmiať sa, potešiť, porozprávať...

S pokorou tak robíme dnes.

Za nás, za vnúčatá, za deti.

A prosté  ľudské ďakujem nech odtiaľ zaletí všetkým mamkám, babkám, učiteľkám, predavačkám, opatrovateľkám.

 A všetkým bezmenným ženám, ktoré robia náš svet krajším, lepším, proste – ženskejším.

 

Je to už rok, čo následkom pandémie trávime viac času doma. Zmenil sa spôsob nášho životného štýlu, nakupovania, zmenili sa naše koníčky. Tie, za ktorými sme predtým chodili von, sa presunuli do našich domácností a, naopak, tie, čo boli súčasťou našich domácnosti – ako napríklad stretnutia s priateľmi – sa presunuli z kruhu domova do prírody. Medzinárodný deň žien sa oslavuje už od nepamäti a aj dnešok nám umožňuje nájsť originálne spôsoby, ako dámy z nášho okolia potešiť. Bez naháňania sa za darčekmi a bez zbytočného míňania, ale zato s láskou a dobrým úmyslom. Nezabúdajme na všetky úžasné ženy v našom živote. Niekedy je to naozaj len zopár pekných slov, ktoré dokážu človeka naštartovať, podporiť, potešiť a inšpirovať. Či už je to naša mama, babka, sestra, vnučka, kolegyňa, lekárka, susedka, alebo kamarátka, spomeňme si na tieto super hrdinky, ktoré nás neraz rozosmiali, zachránili múdrou radou či skutkom. Prejavme im vďaku krátkou SMS-kou, e-mailom, správou na sociálnej sieti, či telefonátom. Dajme im vedieť, že pre nás znamenajú viac, ako si myslia. Nehanbime sa im to povedať – tu a teraz. Je to tá najvhodnejšia chvíľa, aká sa môže naskytnúť. Radosť sa totiž skrýva v maličkostiach.

Mimoriadna situácia nám predsa len priniesla aj niečo pozitívne. Konečne sme dostali možnosť spomaliť, zastaviť sa a uvedomiť si, čo je pre nás naozaj dôležité. Nie sú to drahé dovolenky, ani najnovší model auta, či exkluzívne náušnice. Oveľa dôležitejšie sa pre nás stalo zdravie, úprimný úsmev, duševná pohoda, radosť z práce, pohybu na čerstvom vzduchu či dobré jedlo v kruhu najbližších. Ak pátrame po darčeku pre tú svoju ženu s veľkým Ž, nezabudnime, že v jednoduchosti je krása. Prekvapme ju knihou, po ktorej túži, prinesme jej  malú kytičku z obľúbených kvetov.

Darujme svoj čas. V dnešnom období moderných technológií, keď svoju pozornosť viac venujeme televízii, mobilu a internetu ako našim blízkym, je možnosť darovať niekomu svoj čas a pozornosť azda ten najlepší darček. Skúsme vybočiť z každodennej rutiny, vzdať sa pohodlnosti a stráviť viac spoločných chvíľ so svojou manželkou, s dcérou, kamarátkou, kolegyňou či so starou mamou. Nezabúdajme, že spomienky sú tú navždy. A v tom spočíva ich sila. Kedykoľvek si na ne spomenieme, nabijú nás pozitívnou energiou. Vyberme sa na dlhú prechádzku do prírody, prezrime si spoločné fotky, zahrajme sa spoločenské hry, zašportujme si, alebo si vychutnajme spoločnú kávu – pokojne napríklad aj cez online rozhovor.

 

Milé naše ženy!

Vážim si Vašu obetavosť, ochotu, láskavosť, ale i humor a náladu, ktorou spestrujete chvíle nášho každodenného života v domácnostiach, na pracoviskách, ale aj na rôznych pozíciách v našom meste.

Pri príležitosti krásneho sviatku MDŽ mi dovoľte, aby som Vám zaželal predovšetkým pevné a stále zdravie, aby ste nielen v tento deň, ale aj v ďalších nastávajúcich dňoch Vášho života mali čo najmenej problémov, chvíľ bolesti a smútku, aby Vás pohoda, porozumenie a láska sprevádzali na každom kroku.

Na záver ešte citát od Edith Piaf:

„Najdôležitejšie je milovať, byť milovaná, šťastná a vyrovnaná sama so sebou.“

 

S úctou

Dušan Kojnok, viceprimátor mesta

/K prianiu všetkého najlepšieho sa pripájajú všetci pracovníci Mestského úradu a Oddelenia Kultúry a športu/

Fotogaléria MDŽ 2019

 

Z histórie Medzinárodného dňa žien:

Medzinárodný deň žien sa zrodil v prvom rade ako deň pripomínajúci komplikovanú a siahodlhú históriu usilovania o dosiahnutie rovnoprávnosti, volebného práva, práva na vzdelanie, rovnosti v odmeňovaní a ľudských práv žien. S rozvojom kapitalistickej spoločnosti dochádzalo k postupnému zapojeniu žien do spoločenskej sféry práce, no ich spoločenské postavenie bolo aj naďalej v hlbokom rozpore s postavením mužov. Zapájanie žien do spoločenskej výroby nesprevádzali pozitívne zmeny v ich skutočnom živote, ale práve opačne. Tento proces sprevádzali niektoré negatívne tendencie. Nekvalifikované ženy sa stávali lacnou pracovnou silou, objektom hospodárskeho útlaku, diskriminácie a vykorisťovania. Dostávali podstatne nižšiu mzdu za rovnakú prácu ako muži, nemali sociálne práva a aj naďalej boli ponižované.

História MDŽ siaha až do polovice 19. storočia, keď sa v uliciach New Yorku konali protesty zamestnankýň miestnych textilných tovární, ktoré bojovali za lepšie pracovné podmienky. O polstoročie neskôr, v roku 1908, sa protesty zopakovali a nadobudli na sile a požiadavkách.

Prvýkrát sa MDŽ oslavovalo 28. februára 1909 v USA na popud Americkej socialistickej strany a jeho ustanoveniu predchádzalo niekoľko protestných sprievodov, demonštrácií a štrajkov v New Yorku a Chicagu, na ktorých ženy požadovali kratší pracovný čas, vyššie mzdy a volebné právo.

Nápad oslavovať Medzinárodný deň žien ako sviatok, vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii (žien – socialistiek) v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani, ako deň boja žien za sociálne a politické práva. Dátum tohto sviatku určili 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Napokon, tradíciu osláv MDŽ upevnila aj tragická udalosť dňa 25. marca 1911 keď v textilnej továrni Triangle Shitwaist Factory v New Yorku vzbĺkol pustošivý požiar, ktorý pripravil o život 123 žien. Dôvodom tragédie boli taktiež otrasné pracovné podmienky.

V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ realizoval už v roku 1911. Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. V Petrohrade po ženských nepokojoch a demonštráciách bol v roku 1917 pevne ustanovený 8. marec ako MDŽ. V roku 1975 bol MDŽ oficiálne uznaný OSN.

Najvýznamnejšou patrónkou osláv sa stala Organizácia spojených národov, ktorá MDŽ pripomína od sedemdesiatych rokov. Každoročne sa realizujú pamätné akcie, bilancuje sa, pripomínajú sa najpálčivejšie problémy, týkajúce sa ženských práv vo svete.

 

MDŽ na Slovensku

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa uskutočnil v roku 1921. O rok neskôr nadobudol už celospoločenský charakter. Počas druhej svetovej vojny bol sviatok MDŽ zrušený. Posledný sa konal v roku 1938 a znovu obnovený bol po roku 1945.

 


Vytvorené: 8. 3. 2021
Posledná aktualizácia: 8. 3. 2021 11:48
Autor: Správca Webu