06.jpg
Dnes je 20. 09. 2017, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš
Uverejnené streda, 11. máj 2016

218. Hana Homoľová


 

Nadšenie, zamyslenie, prebudenie, smútok ........

Ako novozvolená poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Tisovci, ktorá som vo svojej funkcii už rok a pol, rozhodla som sa napísať pár postrehov z mojej činnosti v mestskom parlamente. Tento článok je reakciou na aprílové zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktoré bolo pre mňa veľkým sklamaním.

 Do miestnej samosprávy som išla bez veľkých očakávaní, ale s víziou priniesť do mestského parlamentu niečo iné, nové, snažiť sa urobiť naše mesto krajšie, atraktívnejšie a robiť si svoju prácu zodpovedne. Na prvých rokovaniach mestského zastupiteľstva som ako nováčik v samospráve nevedela, čo a ako. Vhupla som do systému, ktorý v Tisovci fungoval už roky. Či už bol dobrý alebo zlý, to nech posúdia iní, ale ja sa ho snažím urobiť určite tým lepším.  Na zasadnutí mestského zastupiteľstva koncom decembra 2014 (to sme boli ako poslanci, ani nie mesiac vo svojej funkcii) nás pán primátor informoval, že bol podaný anonym na prokuratúru v Rimavskej Sobote týkajúci sa mestských obchodných spoločnosti. Moja otázka pre nás všetkých je, ako by fungovalo mestské zastupiteľstvo a obchodné spoločnosti, keby ten anonym nebol podaný. Všetko by išlo podľa zabehaných koľají a bolo by naďalej všetko v poriadku, tak ako to bolo posledných 5, 10, 15, 20 rokov?

 Na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sme sa na chvíľu preniesli do súdnej siene a my poslanci sme sa mali stať porotou. Pýtali sa nás „čo mienime robiť, aby sa podobné veci nestávali“. A ja sa pýtam, čo sa robilo doteraz za tie roky, aby sa podobné veci nestali. A opäť sa pýtam, prečo sa pýtajú tí, ktorí mali predtým právo a zodpovednosť rozhodovať. Čo robili a čo urobili, aby nám nezanechali takéto dedičstvo. Po predchádzajúcich poslancoch sme zdedili nedokončené projekty (rozhľadňa na Tŕstí, rekonštrukcia chodníkov) a roztrieštené vzťahy, ktoré sa v tomto volebnom období len prehĺbili. Hlavný kontrolór dostal na začiatku svojej funkcie ťažkú úlohu, okrem iných aj kontrolu mestských obchodných spoločností, ktoré neviem, či niekedy prešli kontrolou hlavného kontrolóra mesta (teda okrem roku 2013, ako mi bolo zodpovedané na mestskom zastupiteľstve). Nie som sudca, právnik, či policajt, aby som vedela zhodnotiť, aký je ten najsprávnejší postup pri vykonávaní kontroly v prípade podania anonymu.Osobne som za väčšiu transparentnosť. Myslím si, že na stránke mesta je zverejňovaných viac materiálov, ako to bolo v predchádzajúcich obdobiach. No prečo až teraz, keďže má mesto svoju web stránku asi od roku 2007. Určite bude potrebné prepracovať predpisy, týkajúce sa materiálov, ktoré by sa mohli zverejňovať a stanoviť predpísanú formu týchto materiálov (napr. zápisníc zo zasadnutí komisií). Posledné zasadnutia mestského zastupiteľstva nevedú ku konštruktívnym rokovania, neplnia základnú funkciu demokratickej spoločnosti, ale poukazujú na osobné konflikty, do ktorých sme nepriamo zaťahovaní aj my, poslanci. Ak však budú zasadnutia mestského zastupiteľstva podobné tomu aprílovému, pocítime to všetci, pretože ďalšie smerovanie mesta nepovedie k jeho rozvoju, ale prehĺbi to jeho úpadok. Je to smutný fakt.

 Hana Homoľová, poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Tisovci 


 

Copyright ©2011 Mestský úrad Tisovec, Námestie Dr. V. Clementisa 1, 980 61 Tisovec, Tel: 047 5603888, Fax: 047 5603838

webmaster: Michal Stejskal; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.

Publisher LOGIN