| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * MDD NA HRADE S HRAČKAMI MODRÝ KAMEŇ
Vydané dňa 03. 06. 2008 (879 prečítaní)

mdd - 0 Do plánu akcií na rok 2008 sme zaradili tentokrát aj akciu k Medzinárodnému dňu detí.
V posledný májový deň, ktorým bola sobota, sa mohli deti, ale aj ich rodičia či rodinní príslušníci, zúčastniť výletu do Modrého Kameňa.

Modrý Kameň je známy:
- zrúcaninou gotického hradu, približne z roku 1131,
- barokovým kaštieľom postaveným v roku 1730 Gabrielom Balassom na zrúcaninách dolného gotického hradu, s Kaplnkou sv Anny, čo je architektonicky najcennejšia súčasť barokového kaštieľa, ale aj stálou expozíciou hračiek nazvanou Hračky na Slovensku v 20. storočí. Rovnako tu má svoje miesto aj stála expozícia nazvaná História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva.

Dospelých návštevníkov však môžu zaujať aj iné expozície, napríklad Muzeálna expozícia Slovenskej komory zubných technikov - Pohľad do histórie zubnej techniky a zubného lekárstva. Národopisná expozícia regiónu obsahuje bohatstvo zachovaných ľudových tradícií, ktoré je prezentované v troch obsahových celkoch: práca, odievanie a bývanie na konci 19. a v 1. polovici 20. storočia. Vinohradníctvo má v okolí Modrého Kameňa dlhoročnú tradíciu. Modrokamenská vinárska oblasť je oodávna známa pestovaním vínnej révy a kvalitnými vínami. Expozícia približuje tradičné postupy spracovania hrozna a prezentuje súčasných pestovateľov a výrobcov vína na Modrokamenskej vínnej ceste.
Bálint Balassi (1554 – 1594 ) – život a dielo je názov expozície venovanej najvýznamnejšiemu predstaviteľovi renesančnej poézie v Uhorsku, príslušníkovi rodu Balassovcov, zakladateľov hradu Modrý Kameň. Je autorom dramatického diela Pekná maďarská komédia, ale písal hlavne náboženské, vojenské a ľúbostné piesne a básne.
Toto všetko sme absolvovali za necelé dve hodiny a odchádzali plní dojmov z netradičných výstav a expozícií. Deti určite najviac zaujali hračky, s ktorými sa kedysi dávno hrávali ich rodičia, či starí rodičia a ich predkovia. Aj my starší sme si veru zaspomínali na hračky, ktoré sme tiež kedysi vlastnili. Pri návšteve expozície o bábkovom divadle boli uchvátené nielen deti. Nachádzajú sa tú bábky, s ktorými sa hrávalo už v časoch historických kočovných marionetových divadiel, cez bábky rodinných divadiel, spolkových divadiel, či bábkárskych súborov až po bábky piatich súčasných slovenských stálych bábkových divadiel.
Cestou domov, ešte aby toho nebolo málo, odbočujeme k neďalekej vodnej nádrži Ružiná. Nie sa kúpať, aj keď v takej horúčave by bolo dobre padlo, ale navštíviť neďaleké ruiny hradu DIVÍN. Záujemcovia si mohli vyšliapnuť na blízke zrúcaniny, kým deti našli potešenie na preliezačkách a hojdačkách priamo v obci. V Rimavskej Sobote nasledovala už len chutná sladká bodka za vydarenou akciou, v podobe zmrzliny.

Dušan Kojnok, predseda TO KOS Rimavská dolina

Fotogaléria k článku


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Dušan Kojnok )