| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Tajomstvá podzemia
Vydané dňa 19. 05. 2007 (906 prečítaní)

Bane_Kubinsky - 2 Turistický oddiel KOS Rimavská dolina mal na deň 22. apríl 2007 naplánovaný poznávací zájazd za zaujímavosťami podzemných priestorov najväčších a najstarších opálových baní na svete. Niektorí to možno ani nevedeli, že takéto niečo na Slovensku máme. A možno aj práve preto bolo načase tento unikát spropagovať medzi členmi oddielu a širokou tisovskou verejnosťou. A že ľudia sú zvedaví a radi objavujú nespoznané, sme sa mohli presvedčiť aj tentoraz. Na akciu museli byť objednané až dva autobusy, nakoľko záujem bol obrovský. A to z 91 účastníkov bolo len 14 nečlenov.

Bane sa nachádzajú na východnom Slovensku, medzi Prešovom a Košicami, 7 kilometrov od dedinky Zlatá baňa, pod vrchom Dubník, v Slanských vrchoch. Vyrážame asi 6.35 z Tisovca a k baniam prichádzame približne po troch hodinách cesty. Osadenstvo oboch autobusov si najskôr vypočuje stručnú históriu o baniach a údaje o kameňoch, ktoré sa tu kedysi dobývali. Potom sa skupiny rozdeľujú. Ako prví sa do útrob bane dostáva prvá polovica osadenstva autobusu „A". To preto, lebo maximálny vstup na jednu prehliadku je len 20 osôb. Dĺžka jednej prehliadky je niečo vyše hodiny. Z 22 kilometrov chodieb je pre verejnosť sprístupnených len okolo 800 metrov. Celý prechod sprístupnenými priestormi má dĺžku 1,5 kilometra. Druhá polovica autobusu „A“ sa dostáva do bane následne po tej predchádzajúcej, ale rovnako ako všetci predtým, aj oni musia absolvovať najskôr rituál obliekania a príprav na vstup do podzemia. Oblečenie gumových plášťov, nasadenie prilieb, opásanie sa opaskom s pripevneným zdrojom svetla. Lampičku si návštevník môže niesť v ruke, alebo pripevniť na prilbu.
Čakajúci na vstup si mohli čas skrátiť prehliadkou náučného chodníka, nachádzajúceho sa neďaleko vstupného areálu. Trasa vedie cez najzaujímavejšie úseky tohto banského diela. Z informačných tabúľ na ňom umiestnených sa turista môže dozvedieť najzákladnejšie údaje o ťažbe opálov. Uvidí tiež štôlne a povrchové ťažobné jamy, ktoré sú zásluhou drevených výstuží v takmer pôvodnom stave.
17 členov z prvej „banskej“ skupiny si trasu náučného chodníka v čarovnom prostredí bukových lesov predĺžilo až k vysielaču na vrchole Dubníka. Po vystriedaní sa všetkých štyroch skupiniek v prehliadke baní a po absolvovaní niekoľkých kilometrov, odchádzame okolo 16. hodiny. Obohatení o nové poznatky, zážitky a skúsenosti. Niektorí aj s kúskami kamienkov s náznakmi opálových žíl, ktoré si tu mohli zakúpiť, alebo tí šťastnejší aj nájsť, v okolí na haldách.
Cestou domov sa ešte autobusy zastavili v obci Herľany, ktorá je populárna svojim gejzírom. Nám sa ho v aktivite, teda v striekaní, vidieť nepodarilo, pretože erupcia mala nastať medzi 20. až 22. hodinou. Pred 20. hodinou bol už autobus „A“ v Tisovci. Ten druhý, keďže stál v nákupnom centre, o hodinu neskôr.

Fotogaléria k článku


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Dušan Kojnok )