| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Vnútorný poriadok MŠ Tisovec
Vydané dňa 01. 03. 2008 (5175 prečítaní)

Materská škola Tisovec
Daxnerova 1085

Vnútorný poriadok školy

Vnútorný poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 540/2004 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MŠaV SR č. 353/1994 Z.z. o predškolských zariadeniach v znení vyhlášky č. 81/1997 Z.z.., Pracovného poriadku pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení vydaného Ministerstvom školstva SR, Pracovného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení v pôsobnosti mesta Tisovec s prihliadnutím na špecifické podmienky Materskej školy v Tisovci, ul. Daxnerova 1085.

I. CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY

Materská škola je 4-triedna. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku od dvoch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materská škola poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu, ako aj pobytu integrovaného dieťaťa po vyjadrení pediatra o možnosti integrácie / vyjadrenie odborníkov – špec.ped. a psych./
Materská škola je umiestnená v účelovej budove. Tvoria ju dva pavilóny pre účely tried a jeden hospodársky pavilón. Prízemie tvoria vstupné chodby, šatne, hygienické zariadenia a dve triedy. Podobné rozdelenie priestorov je aj na poschodí. Osobitne sú priestory práčovne a školskej jedálne, ktorá je súčasťou MŠ.

II. PREVÁDZKA MATERSKEJ ŠKOLY

Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6.00 hod. do 16.30 hod./predĺžená prevádzka je od 6.00 do 7.00 hod. a odpoludnia od 16.00 do 16.30 hod./
Prevádzka MŠ bola odsúhlasená rodičmi a zriaďovateľom – mesto Tisovec.

Júlia Hodoňová, riaditeľka MŠ

Ing. Peter Mináč, primátor mesta

Riaditeľka materskej školy: Júlia Hodoňová
Konzultačné hodiny:
nepárny týždeň - od 15.00 hod. do 16.00 hod.
párny týždeň - od 11.00 hod. do 12.00 hod.
Vedúca školského stravovania : Soňa Denešová
Úradné hodiny : pondelok, streda, piatok – od 7.30 hod. – 16.30 hod.

V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov minimálne na štyri týždne, podľa požiadaviek rodičov. V tomto období podľa dispozícií riaditeľa materskej školy vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov , pedagogickí a ostatní zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpajú dovolenku.
Prerušenie prevádzky oznámi riaditeľ materskej školy oznamom spravidla dva mesiace vopred.

III. PODMIENKY PRIJATIA A DOCHÁDZKA DIEŤAŤA DO MATERSKEJ ŠKOLY
1. Zápis a prijatie do materskej školy

Deti sa do materskej školy prijímajú k začiatku školského roka v mesiaci marec alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita predškolského zariadenia.
Pri prijímaní detí k začiatku školského roka zverejní riaditeľka predškolského zariadenia najneskôr do 15.februára príslušného kalendárneho roka na hlavnom vchode budovy materskej školy, v miestnom rozhlase a na mestských informačných tabuliach miesto a čas podania prihlášky, počet detí , ktoré môže byť prijaté a kritéria prijímania. Prednostne sa prijímajú deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou a deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku.
Prihlášku rodič obdrží u riaditeľa materskej školy. Po jej vyplnení k nej rodič prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa v súvislosti s možnosťou zaškolenia v MŠ.
Rodič zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu s prihláškou a uvedenými dokladmi o zdravotnom stave aj vyjadrenie pediatra o možnosti integrácií dieťaťa.
K tejto problematike predloží aj vyjadrenie špeciálneho pedagóga a psychológa, ktorí vo svojom posudku spracujú aj návrh na zníženie počtu detí v triede, vzhľadom na charakter postihnutia dieťaťa.
Rozhodnutie o odložení povinnej školskej dochádzky predloží rodič riaditeľke MŠ spravidla do 30.apríla. Pokiaľ rodič do tohto termínu rozhodnutie od riaditeľa ZŠ neobdrží, upozorní riaditeľa MŠ na možnosť odkladu povinnej školskej dochádzky dieťaťa za účelom rezervovania miesta v MŠ.
Písomné rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa do MŠ k začiatku školského roku dostane rodič najneskôr do 30.apríla príslušného kalendárneho roku. V prípade prijímania v priebehu školského roka do 30 dní odo dňa podania prihlášky.
Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa po dohode rodiča s riaditeľkou MŠ . O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľka po prerokovaní s rodičom alebo na základe jeho písomnej žiadosti rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ /na určitý čas/ alebo o ukončení tejto dochádzky.

Písomnosti potrebné pri prijatí:
  • prihláška,
  • rozhodnutie o prijatí
  • rozhodnutie o poplatkoch
  • evidenčný lístok
  • potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa, v súvislosti so zaškolením
  • potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia pri nástupe, nie staršie ako 3 dni
  • súhlas dotknutej osoby
Osobné veci dieťaťa označené menom:
  • cvičebný úbor
  • prezuvky
  • pyžamo na odpoludňajší odpočinok
  • zubná kefka
  • vankúš na sedenie
  • hygienické potreby
2.Dochádzka detí do materskej školy

Rodič privádza dieťa do materskej školy spravidla do 8.00 hod. a prevezme ho spravidla po 15.00 hod. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič s riaditeľkou, zástupkyňou riad. a vedúcou školskej jedálne.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak , aby nenarušil priebeh činností ostatných detí /napr. aby neobmedzil pobyt detí vonku a pod./ Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ.
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred, najneskôr do 8.00hod. v deň neprítomnosti dieťaťa. Ak sa tak nestane, uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odberá. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do MŠ predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia nie staršie ako 3 dni. Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľke dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší vnútorný poriadok materskej školy, riaditeľka po predchádzajúcom upozornení rodiča, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.

3. Úhrada príspevkov za dochádzku

Na čiastočnú úhradu neinvestičných výdavkov MŠ prispieva rodič alebo iná osoba, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť. Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením v materskej škole na jedno dieťa mladšie ako päť rokov je 200,- Sk s účinnosťou od 1. januára 2005. Výška príspevku na dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku alebo má odloženú povinnú školskú dochádzku je 200,- Sk mesačne s účinnosťou od 1. decembra 2004. Výška príspevku na dieťa s poldennou dochádzkou je 150,-Sk od 1. septembra 2006 Príspevok je určený rozhodnutím riaditeľky materskej školy v zmysle § 5 ods.6 písm. c/ zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.
MŠ vedie evidenciu s dátumom úhrady.
V zmysle § 14 ods.4 vyhlášky MŠ SR č.540/2004 Z.z. sa príspevok neuhrádza, ak sú splnené tieto podmienky:
  • dieťa je umiestnené v predškolskom zariadení zriadenom orgánom štátnej správy v školstve pri zdravotníckom zariadení
  • dieťa má nariadenú ústavnú výchovu
  • dieťa má prerušenú dochádzku do predškolského zariadenia na viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní z dôvodu pobytu v zdravotníckom zariadení, pričom rodič predloží potvrdenie od ošetrujúceho lekára
  • dieťa nenavštívilo zo zdravotných dôvodov predškolské zariadenie 30 po sebe nasledujúcich dní, pričom rodič predloží potvrdenie od ošetrujúceho lekára
  • dieťa nenavštívilo predškolské zariadenie v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka predškolského zariadenia zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi. V týchto prípadoch uhrádza rodič pomernú časť určeného príspevku
  • iná osoba uhrádza úplne neinvestičné výdavky predškolského zariadenia alebo časť neinvestičných výdavkov zodpovedajúcu výške príspevku určeného mestským úradom
  • rodič predloží riaditeľovi predškolského zariadenia doklad o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu /zákona č.599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov/.

Ak rodič uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa písm. a – g , zriaďovateľ predškolského zariadenia vráti alebo započíta na úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok .
V prípade, že rodič neuhradí uvedený príspevok v stanovenom termíne, riaditeľka MŠ môže po predchádzajúcom písomnom upozornení rodiča, rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
Okrem tohto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje. V prípade požiadavky rodiča poskytnúť dieťaťu pobyt bez stravy.

IV. VNÚTORNÁ ORGANIZÁCIA MATERSKEJ ŠKOLY
1.Organizácia tried a vekové zloženie detí
Prízemie :
1. trieda ......... 2 –3 ročné deti uč.: Júlia Hodoňová, Skarlet Cabanová
3. trieda ......... 4 - 6 ročné deti uč.: Beáta Cibuliaková, Ružena Maťková

Poschodie:
2. trieda ......... 3 - 4 ročné deti uč.: Jana Fábryová, Mgr. Petra Gendová
4. trieda ......... 5 – 6 ročné deti uč.: Mária Maťková, Andrea Medveďová

2.Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí
1.trieda ......... 6.00 hod. – 16.30 hod.
2.trieda .......... 7.00 hod - 16.30 hod.
3.trieda .......... 6.00 hod. - 16.30 hod.
4.trieda ........... 7.00 hod - 16.30 hod.
V čase od 6.00 hod. do 7.00 hod. sa deti schádzajú na prízemí v 1. alebo v 3. triede.
Od 7.00 hod. sú deti vo svojich triedach počas celej prevádzky MŠ. Pobyt detí v zariadení by nemal presahovať 10 hodín denne.
3.Preberanie detí
Dieťa od rodičov preberá učiteľka , ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi alebo učiteľke, ktorá ju strieda v práci. „Preberanie“ detí medzi učiteľkami v čase schádzania detí je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom preberajúcej a odovzdávajúcej učiteľky .
4.Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup rodičia, ktorí po vstupe do budovy MŠ použijú ochrannú obuv. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú rodičia v spolupráci s učiteľkami deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti.
Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedajú učiteľky príslušnej triedy, za hygienu a uzamknutie vchodu určený prevádzkový zamestnanec.
5.Organizácia v umyvárni
Všetky triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, zubnú kefku, označené svojou značkou.
Za pravidelnú výmenu uterákov, čistenie hrebeňov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec.
Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedajú učiteľky príslušnej triedy.
6.Organizácia stravovania Jedlo sa deťom podáva v triedach v dvoch etapách:
prvá etapa od 11.30 hod. do 12.00 hod.
druhá etapa od 12.00 hod. do 12.30 hod.
V prvej etape jedia deti 1. a 2. triedy, v druhej etape jedia deti 3. a 4. triedy.

Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školského stravovania. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim.
Za organizáciu a výchovný proces počas stravovania zodpovedá riaditeľka MŠ a učiteľky. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľky nenásilne usmerňujú , podľa želania rodičov aj prikrmujú. Nenútia ich jesť.
Deti 1. a 2.triedy používajú pri jedle lyžicu, deti 3.triedy aj vidličku a deti 4.triedy kompletný príbor.
V prípade špecifických požiadaviek zodpovedajú za ich dodržiavanie učiteľky na triedach.
7.Pobyt detí vonku
Počas pobytu detí vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky MŠ.
8.Organizácia v spálni Počas popoludňajšieho oddychu v spálni dbá učiteľka na primerané oblečenie detí /pyžamo/. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom , ktoré nepociťujú potrebu spánku. U 5-6 ročných detí sa čas spánku skracuje a poskytne sa im náhradná činnosť – grafomotorické cvičenia, pracovné zošity schválené MŠ SR

V. STAROSTLIVOSŤ O HYGIENU, ZDRAVIE A BEZPEČNOSŤ DETÍ

V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí zamestnanci MŠ sa riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 11 vyhlášky Ministerstva školstva a vedy SR č.353/1994 Z.z. o predškolských zariadeniach v znení zmien a doplnkov vyhlášky Ministerstva školstva SR č.81/1997 Z.z., § 146 až 148 a § 177 až 181 Zákonníka práce, zákonom Národnej rady SR č.330 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, § 422 Občianskeho zákonníka, zákonom Národnej rady SR č.277/1994 Z.z. o zdravotnej starostlivosti v znení zmien a doplnkov, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľky MŠ. Za dodržiavanie hygienických predpisov v MŠ a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

VI. OCHRANA SPOLOĆNÉHO A OSOBNÉHO MAJETKU

Vchody do materskej školy sú zaistené bezpečnostnými zámkami, kľúč od budovy vlastní riaditeľka školy a školníčka, ktorá budovu ráno odomyká a večer zamyká. V priebehu prevádzky MŠ za uzamykanie budovy zodpovedá školníčka, alebo riaditeľkou poverený prevádzkový zamestnanec.
V budove MŠ bez sprievodu zamestnanca MŠ zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby. Vetranie miestnosti na prízemí sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca MŠ. Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien. Po ukončení prevádzky MŠ je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné, vopred určené miesto.
Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
Osobné veci si zamestnanci MŠ odkladajú na určené uzamykateľné miesto. Po ukončené prevádzky MŠ všetky priestory skontroluje a uzamkne školníčka.


Júlia Hodoňová
riaditeľka materskej školy


( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: www.tisovec.com )