| Hlavná stránka | Zoznam tém | Galéria | Vaše pripomienky a názory | Mapa webu | Kontakty |
  Prihlásenie
Meno (login)
Heslo

Registrácia/Úprava
  O webe...
www.tisovec.com
www.tisovec.eu

Mestský úrad Tisovec
© 2006÷2010

Design & webmaster:
Peter Kubinský


Foto k webu:
Milan Slabej
Peter Kubinský

Powered by:
phpRS
Sekcia * Z turistických chodníkov Turistického oddielu KOS Rimavská dolina
Vydané dňa 28. 02. 2007 (1127 prečítaní)

Rok 2007 sme otvorili v našom oddieli tradičným, už 23. Ondrejovým pochodom vďaky na Kraskovskú pastvu, hneď druhú sobotu nového roka. Počasie vôbec nie zimné, nám umožnilo pohodlný presun po celej, ani nie 8 kilometrovej trase vedúcej z cintorína v Rimavskej Bani na pastviny nad obcou Kraskovo, k pomníku, až späť do východzieho miesta.
Druhou akciou bola na druhý deň uskutočnená výročná členská schôdza oddielu, kde medzi hlavné body patrila správa o uskutočnených akciách v roku 2006, či finančná správa, ale aj vyhodnotenie aktivity členov v účasti na akciách. Členská schôdza schválila aj nový Kalendár turistických podujatí na rok 2007.


Výročná správa o aktivitách v roku 2006

Rokom 2007 začíname písať 23.rok existencie. Ale ešte skôr, než si vytýčime nové ciele a naplánujeme ďalšie pekné túry na rok 2007, je tu čas na malé poohliadnutie sa za tým, čo nám priniesol rok 2006 v uplynulých dvanástich mesiacoch. Aj on priniesol do činnosti oddielu a jeho členskej základne zmeny. Odliv, ale zároveň príliv nových členov, no a samozrejme aj nové zážitky na spoločných turistických akciách a túrach. Kým v roku 2004 náš oddiel zaznamenal výrazné zvýšenie členskej základne na počet 68, v roku 2005 sa počet členov ešte zvýšil a to na rovnú stovku. Ani v roku 2006 sme sa nevyhli odchodu niektorých členov z našich radov. Počet členov oddielu to v žiadnom prípade neovplyvnilo, pretože sme získali o niečo viac nových záujemcov o členstvo. V roku uplynulom mal náš oddiel celkom až 105 členov. 62 z tohoto počtu je detí a mládeže, väčšina z miestnej Základnej školy Dr. Vlada Clementisa.
Zo spomínaných 105 členov za aktívnych môžeme počítať len 83, pretože 22 turistov sa nezúčastnilo ani jednej akcie. Akcií, o ktorých bude práve zmienka, bolo v minulom roku 19. Z toho dve brigády. Ak nepočítam januárovú výročnú schôdzu, zúčastnili sme sa na 16-tich turistických podujatiach. Je to o jednu akciu viac, ako v roku 2005.
Január 2006
Tou prvou, už tradičnou, bol 22. ročník Ondrejovho pochodu vďaky. Konal sa 14.januára. Prívlastok Ondrejov dostala akcia v januári 2004, keď naše rady navždy opustil Ondrej Knapp, zakladateľ oddielu a tiež otec myšlienky poriadať Pochod vďaky pri príležitosti oslobodenia Rimavskej Bane. Ondrejovo meno v názve akcie je práve na jeho počesť. Trasa pochodu začína v Rimavskej Bani na cintoríne, kde si účastníci už po tretí krát uctili pamiatku zakladateľa oddielu zapálením sviece a položením kytice na jeho hrob. Podobný akt sa asi o dve hodiny, ale už po 22. krát, opakoval aj o niekoľko kilometrov ďalej, pri pomníku na Kraskovskej pastve. Tu vzdávame hold padlým osloboditeľom neďalekej Rimavskej Bane, obce, kde v roku 1984 náš turistický oddiel vznikol. Trasy sa zúčastnilo 24 členov a traja nečlenovia. Ešte predtým, ako sa všetci odobrali k vlakovému spoju do Rimavskej Bane, opiekli si prinesené špekáčiky na svojom už obvyklom mieste v zasneženom prostredí lesíka na pastve.
Počas čakania na vlak, padlo rozhodnutie usporiadať výročnú členskú schôdzu hneď v nasledujúcu sobotu. Rokovanie o týždeň prebehlo za účasti 26 členov a dvoch nečlenov, z ktorých jedným bol aj hosť, primátor mesta Tisovec, Ing. Peter Mináč.
V dňoch 26. až 29. januára 2006 sa konal 4. medzinárodný a zároveň 40. slovenský zimný zraz turistov. Miestom tohtoročného zrazu bola oblasť Oravy a okolie Dolného Kubína. Náš oddiel a mesto tu reprezentoval Jozef Kušpál, ktorý počas pobytu v prekrásnej oravskej prírode prešiel na túrach približne 36 kilometrov.
Február 2006
11.februára sa zimného výstupu na Tŕstie zúčastnil za náš TO len Jozef Kušpál a Milan Slabej.
Marec 2006
Plánovaný výstup na Voniacu si vedúca akcie v marci nezorganizovala pre nepriaznivé počasie. No neurobila tak ani v priebehu roka v náhradnom termíne. Škoda.
Apríl 2006
„Slovenský kras zvonka i zvnútra“. To bol názov akcie, ktorá si dala za cieľ oboznámiť širokú turistickú verejnosť našej členskej základne, ale aj ostatných milovníkov prírody z radov občanov mesta, s krásami prírody Slovenského krasu a jeho podzemnými zákutiami.
Že bol o túto akciu obrovský záujem, svedčí aj počet podpísaných účastníkov na prezenčnej listine. Členovia :16 dospelých + 21 detí. Nečlenovia :6 dospelých + 7 detí. Spolu až 50 účastníkov! Prvým cieľom bola populárna jaskyňa Domica, ktorú sme si prezreli najprv zvnútra a potom krátkym náučným chodníkom aj jej okolie. Ďalším cieľom sa stala neďaleká Gombasecká jaskyňa a po jej prehliadke sme pokračovali žlto značkovaným turistickým chodníkom k priepasti neprístupnej jaskyne Silická ľadnica a potom už len k autobusu, ktorý nás čakal v obci Silica.
Ako chabým na účasť možno v tomto roku hodnotiť najstaršiu akciu v oddieli, 23. výstup na Hradovú. Možno má na slabej účasti zásluhu aj počasie, ktoré nebolo ráno 29. apríla najprívetivejšie. Po prepršanej noci sa asi málokomu chcelo vytrčiť päty z domu a z vyhriatych príbytkov. Tí, štyria dospelí členovia a päť detí, čo tak aj napriek nevábne vyzerajúcom dni urobili, určite neoľutovali. Dážď sa dopoludnia zadržal a tak mohli absolvovať celý prechod hrebeňom Hradovej, okolo Kordových lúčok, až do Tisovca, v suchom stave. Všetci piati mladí turisti boli na Hradovej po prvý krát a svoju premiéru zvládli úspešne.
Máj 2006
Do Slovenského raja sme sa tentoraz vydali na dva dni, aby sme umožnili turistom vidieť čo najviac z jeho atraktívnych lokalít. Stalo sa tak 6. a 7. mája. 19 dospelých, z toho 14 členov a 17 detí, z nich 14 členov mali možnosť prejsť najprv vrchné skalnaté, hrebeňové partie nad Prielomom Hornádu, až na známy Tomášovský výhľad, neskôr kaňonovitý úsek v jeho spodnej časti. Tí vytrvalejší si vybehli aj Kláštorskou roklinou. Ubytovanie pre všetkých bolo zabezpečené v chatkách na Podlesku. Na druhý deň sa tí, čo ešte vládali, mohli prejsť najromantickejšou roklinou Národného parku, Suchou Belou..
5 dospelých členov a 6 detí sa zúčastnilo na čistení chodníka na Hradovú, v spolupráci s ochranármi Národného parku Muránska planina. Nakoľko sa plánuje výstavba náučného chodníka na Hradovú, pomoc členov nášho oddielu bude potrebná aj v budúcnosti.
Ďalšou plánovanou akciou, tiež veľmi vydarenou, bol výstup na Veľký Choč v Chočských vrchoch. 21. mája o 5-tej hodine ráno vyrážame spred reštaurácie Hradová. Posádka autobusu pozostáva z 11 dospelých členov, siedmich nečlenov a z 21 členov z radov detí a ich štyroch rovesníkov – nečlenov. Celkom 43 členná zostava. Východiskový bod sú kúpele Lúčky. Prvá zastávka je pri travertínových vodopádoch. Nastáva rozdelenie sa do dvoch skupín, podľa náročnosti trás. Trasa A vedie z Lúčok výstupom na jeden z najkrajších vyhliadkových vrcholov Slovenska, na už spomínaný Veľký Choč. Potom cez sedlo Spuštiak a Predný Choč ku zrúcanine hradu Likava, s cieľom v obci Likavka. Tu čaká na túto 25 člennú skupinu autobus s druhou, 18 člennou skupinou. Táto partia absolvovala na trase B kúpanie v areály kúpeľov Lúčky, potom prehliadku známej obce Vlkolínec. Počas čakania na prvú skupinu, navštívili tiež hradnú zrúcaninu Likava. Doplním len, že dĺžka trasy A bola 22 kilometrov a trasy B 6 km.
Utorok 23. mája patril opäť pomoci prírode. Tentoraz sme však pomáhali zbavovať sa nečistôt a smetí rieke pretekajúcej cez naše mesto. 11 dospelých členov a tri deti sa podieľali
na čistení Rimavy práve v tento deň a štyria členovia ešte potom v sobotu, 27. mája. Veľká vďaka patrí všetkým. Ako príklad vzoru by som chcel vyzdvihnúť aktivitu rodiny Stejskalovej, z ktorej sú všetci štyria členovia oddielu a všetci sa aj kompletne zúčastnili brigády pri čistení Rimavy.
Jún 2006
Na jún bola naplánovaná len jedna akcia. Bola však dvojdňová. 24. a 25. júna 2006 sa celkom 36 záujemcov prihlásilo na návštevu múzea oravskej dediny v Zuberci a Oravského hradu v prvý deň, či na prechod Juráňovou dolinou a kúpanie v aquaparku Meander park s geotermálnou vodou na druhý deň. Program víkendu bol pestrý a každý si mohol vybrať, či strávi čas na túre, vo vode, alebo stihne oboje. Či prejde 4, 9, alebo 12 kilometrov.
Júl 2006
53. slovenského letného zrazu turistov v Pieninách sa aj napriek plánom, nezúčastnil z našich členov nikto.
Naproti tomu o Turistickú dovolenku 2006 prejavilo záujem viac turistov, ako v minulých rokoch. Termín konania: 24. až 30. júla. Miesto: Východné Čechy. Zúčastnení dospelí : 7 členov + 4 nečlenovia. Deti : 6 členov + 1 nečlen. Celkom až 18 účastníkov. Ubytovanie bolo vopred zabezpečené v malej obci Dobrošov neďaleko Náchoda, v penzióne Pevnost. Počas týždňového pobytu sme o pestrý program mali postarané. Určite najviac nás zaujali Československé stále vojenské opevnenia budované v rokoch 1935 – 1938. Niekoľko bunkrov, z ktorých by niektoré aj dnes v prípade potreby mohli slúžiť svojmu účelu, sme navštívili aj my. Za pozornosť stál aj zámok v Náchode. Najväčším lákadlom, kvôli ktorému sme 19. ročník Turistickej dovolenky naplánovali, však boli skalné mestá. Naše očakávania sa naplnili a mohutné skalné masívy, bludiská a spleť roklín, chodníčkov a cestičiek pomedzi skalné útvary najrozmanitejších tvarov, zanechali v nás neopísateľné a nezabudnuteľné dojmy. Rovnaké to bolo v Adršpašských skalách, v Teplických skalách, ale aj pri prechádzaní cez Broumovské stěny, či Jiráskovy skály. Za návštevu stála aj návšteva barokového komplexu Kuks, bývalej nemocnice s pôvodnou lekárňou a kostolom Najsvätejšej Trojice s kryptou a Braunovým betlehemom. Súčasťou prehliadky je aj galéria sôch v nadživotnej veľkosti, z ktorých každá predstavuje jednotlivé ľudské neresti a cnosti. Navštívili sme aj najväčšiu turistickú atrakciu - podzemné chodby pevnosti Jozefov pri Jaroměři, čo je vlastne spletitý labyrint chodieb, v dĺžke 1 kilometra, osvetlený len sviečkami v rukách návštevníkov. Príjemne v letných horúčavách bolo aj vo vodách kúpaliska, či na prechádzke malebným Babičkiným údolím, s múzeom Boženy Němcovej i v Štátnom zámku Ratibořice. Renesančný zámok v Opočne nás zaujal napríklad aj unikátnou zbierkou zbraní z rôznych období histórie, knižnicou a obrazárňou. Týždeň ubehol rýchlo. Čo sme chceli vidieť, videli sme, ale až na mieste sme zistili, že na obdivovanie je toho v tomto kraji omnoho viac a ani ďalší týždeň by nám na spoznávanie nestačil. Snáď niekedy nabudúce?
August 2006
Tento mesiac si členovia vypĺňali dovolenkami a aktivitami so svojimi rodinami. Naplánovaná nebola ani jedna akcia.
September 2006
Vysoké Tatry sú u turistov vždy obľúbené. Tatranská túra roku 2006 bola naplánovaná na 1. september. Počet zúčastnených členov : 20 dospelých, 9 detí. Počet zúčastnených nečlenov: 9 /len dospelí/. Návštevu našich veľhôr prostredníctvom nášho oddielu využilo celkom 38 turistov. Trasa: Štrbské pleso – Popradské pleso – Ostrva – Batizovské pleso – Velické pleso – Sliezsky dom – Tatranská Polianka. Dľžka: 22 kilometrov. Trasa skrátená z Batizovského plesa do Vyšných Hágov mala 18 km. Túto možnosť využilo 9 turistov.
Keďže počasie v septembri bolo na turistiku naozaj ideálne, nebolo ťažké dohodnúť nejaké tie výlety pri nejakom nezáväznom stretnutí. Tak tomu bolo aj 14. septembra, kedy vznikol nápad vystúpiť na Tŕstie. A stalo sa tak hneď na druhý deň v piatok, pretože bol sviatok, 15. septembra. Zostava : traja dospelí členovia a 3 deti, tiež z oddielu. Nakoľko ešte nikto z nich nepodnikol z vrcholu Tŕstia zostup do Rimavskej Píly, urobili tak práve v tento deň.
16. septembra sa niekoľko našich členov pridalo k zamestnancom CSM Tisovec, ktorí poriadali turistický výlet do Vysokých Tatier. Až 11 zástupcov turistického oddielu KOS Rimavská dolina mohlo podniknúť túru na Rysy, alebo k Hincovým plesám, či na Kôprovský štít.
25. ročníka prechodu Clementisovou cestou, 23. septembra sa z nášho oddielu zúčastnilo 20 členov, z čoho 11 detí. Len dvaja však prešli celú trasu zo sedla Zbojská, cez Kučelah, sedlo Burda, dolinou Roveň do Tisovca. Ostatní využili prítomnosť autobusu a odviezli sa do Tisovca ním.
O týždeň neskôr, 30. septembra, už odchádza 5 dospelých a 5 detí na víkendový pobyt pod sedlom Varta, naplánovanom pred dvomi týždňami na Tŕstí. Autobusovým spojom najprv do
Hnúšte, potom do Skorušinej, odkiaľ podnikli výstup k chate pod sedlom Varta, neskôr na vrchol Klenovského Vepra. Po prenocovaní v chate, sa v nedeľu, 1. októbra vydali domov cez sedlo Bánovo.
Október 2006
14.10. sme sa nechali vyviezť až na sedlo Javorinka. Odtiaľto je to síce dlhšia, ale najpohodlnejšia cesta na Muránsky hrad po lesnej ceste a naprieč Veľkou lúkou, kde sme aj teraz mohli obdivovať voľne pasúce sa kone. Spoločnosť nám tento rok robili až po žrebčín členovia Správy Národného parku Muránska planina. Pútavým výkladom priblížili účastníkom akcie niektoré zaujímavosti z prírody a jej ochrany. Po prehliadke hradu čaká účastníkov pri horárni pod hradom ohník a špekáčiky na opekanie. Zostupujeme do obce Muráň, kde na nás čaká pristavený autobus. Celkový počet účastníkov na tejto 14 kilometrovej trase bol 17 dospelých, z toho 9 členov a 19 detí, z nich tiež 9 členov.
Týždeň po výstupe na Muránsky hrad, prišla na rad posledná naplánovaná akcia roka. 21. októbra sa pod železničným mostom na Muránskej ulici v Tisovci stretávajú účastníci už po 12. krát na tradičnom prechode Valikinou trasou. Dvanástka sa v údajoch o akcii objavuje ešte raz, pretože aj účastníkov bolo tento rok 12. Trasa je už známa od prvého ročníka. Najskôr do cintorína pri futbalovom ihrisku, kde položením kytice a zapálením sviec spomíname na našu bývalú členku Valériu Husaníkovú. Z cintorína prechádzame okolo Vápenky, cez veľkú železničnú stanicu, dolinou Slávča a na jej konci popod Hajnaš, cez Kozí chrbát, do doliny Kačkava až do Tisovca. No a na konci túry, pri chutnej pizzi v Tisovci zatvárame pomyselný kalendár s akciami roku 2006.

To bola stručná charakteristika akcií, ktoré sme v minulom roku zorganizovali, alebo sa zúčastnili. Viac ste sa o nich mohli dočítať na stránkach Tisovského mesačníka, kde pravidelne, v rubrike „Z turistických chodníkov TO KOS Rimavská dolina“, uverejňujeme popisy trás a zážitky z nich. Sporadicky sa nejaké materiály a fotografie objavia aj na našej internetovej stránke www.rimavskadolina.szm.sk.
Aj v minulom roku sme sa uchádzali o 2 % z odvedených daní fyzických a právnických osôb, čím na náš účet pribudli príspevky z daní, poväčšine fyzických osôb z radov tak členov TO KOS, ich rodinných príslušníkov, ale hlavne oslovených občanov, známych a sympatizantov nášho oddielu. Týmto všetkým patrí naša veľká vďaka. Veď nebyť 2 percentných príspevkov, ktoré tvoria hlavný zdroj príjmov nášho oddielu, nemohli by sme v takej miere napĺňať záujmy členov a naša činnosť by bola obmedzená. Aj v roku 2007 sa budeme uchádzať o 2 percentá z daní a na tomto mieste by som chcel poprosiť všetkých našich zamestnaných členov, aby nezabudli venovať svoje 2 percentá pre činnosť oddielu a zároveň oslovili aj svojich rodinných príslušníkov, známych a priateľov. . Tlačivá budú, tak ako vlani, u predsedu oddielu. V budúcom roku už možnosť venovať 2% z daní nebude, nakoľko parlament ju ruší. O podstatnú časť našich príjmov tak budeme ochudobnení.
Svoj podiel na úspešnom napredovaní a čoraz väčšej populárnosti a obľube nášho oddielu má aj mesto Tisovec, ktoré v rámci svojich možností poskytuje športovým klubom na činnosť dotácie v zmysle Všeobecného záväzného nariadenia mesta. Ďakujem v mene všetkých členov nášho oddielu poslancom a primátorovi mesta, že podporili športové vyžitie občanov a športové aktivity aj v roku 2006. Prispievajú tak k rozvoju masovej a rekreačnej telesnej výchovy a športu detí, mládeže i dospelých.
Pred vstupom do novej turistickej sezóny prajem všetkým členom oddielu, ale aj jeho podporovateľom, pevné zdravie, vytrvalosť, príjemné chvíle v rodinnom kruhu, úprimné priateľstvá, v srdciach dobro, v duši pokoj, v prírode veľa slnka, a pekný celý rok 2007.

Dušan Kojnok
predseda TO KOS Rimavská dolina



( Zaradil: Peter Kubinský | Informační e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Dušan Kojnok )